Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé v Berlíně protestovali bez roušek. Nemám pochopení pro ty, kteří tato pravidla arogantně ignorují, míní ministryně

Na demonstraci v Berlíně účastníci nesli portrét Ghandiho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na demonstraci v Berlíně účastníci nesli portrét Ghandiho. | foto: Reuters

Berlín  Sobotní berlínské shromáždění odpůrců opatření proti šíření koronaviru, jehož účastníci nedbali na nařízení hygieniků, vyvolalo mezi německými politiky debatu o hranicích svobody shromažďování, napsala v pondělí agentura DPA. Podle ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové jde o „mimořádně důležité právo“, přesto je ale nutné dodržovat opatření k zastavení pandemie a neohrožovat ostatní.

„Naprosto nemám pochopení pro ty, kteří tato pravidla arogantně ignorují,“ řekla sociálně-demokratická ministryně pro pondělní vydání listu Süddeutsche Zeitung. Podle Armina Schustera, předního odborníka Křesťanskodemokratické unie (CDU) na otázky vnitřní bezpečnosti, by se taková shromáždění „měla konat za mnohem přísnějších podmínek, nebo by dokonce neměla být povolována vůbec“. Stát podle něho nemůže nečinně přihlížet, když samotní demonstranti představují velké riziko.

Demonstranti neměli roušky, ani nedodržovali pravidla ohledně bezpečných...
Sobotní demonstrace se zúčastnilo okolo 20 000 protestujících.


Asi 20 000 účastníků sobotního protestu v centru Berlína požadovalo konec restriktivních opatření zavedených kvůli šíření covidu-19. Vzhledem k tomu, že neměli roušky, ani nedodržovali pravidla ohledně bezpečných rozestupů, policie shromáždění rozpustila.

Předsedkyně sociální demokracie Saskia Eskenová kritizovala demonstranty i taktiku berlínské policie. „Demonstrace mohla být rozpuštěna už dřív,“ řekla v televizi ARD. Zástupci policejních odborů ale oponují, že úkolem policie je „chránit shromažďovací právo a ne se řídit očekáváními zástupců politických stran“.

Spolupředseda AfD vyjádřil demonstrantům podporu

Podporu demonstrantům vyjádřil spolupředseda pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Tino Chrupalla. „Žádného nepřípustného chování jsem si nevšiml,“ řekl v ARD. Demonstrace podle něho byla pokojná, lidé do ulic vyšli kvůli dodržování svých základních občanských práv. „A to je třeba jen přivítat,“ dodal představitel nejsilnější opoziční strany.

Naopak prezident Frank-Walter Steinmeier v pondělí uvedl, že „nezodpovědnost hrstky lidí znamená riziko pro nás všechny“. Připomněl, že takové chování ohrožuje návrat společnosti, hospodářství a kultury k normálnímu fungování. „Je odpovědností každého a každé z nás zabránit další celoplošné karanténě,“ prohlásil Steinmeier.

Německo, v němž žije asi 83 milionů lidí, od začátku pandemie covidu-19 eviduje asi 210 400 případů nákazy. Přibližně 9150 pacientů s koronavirem zemřelo.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....