10. prosince 2017 8:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Liga arabských států odsoudila Trumpa, jeho rozhodnutí prý povede k růstu násilí

Setkání ministrů zahraničí zemí Ligy arabských států | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání ministrů zahraničí zemí Ligy arabských států | foto: Reuters

KÁHIRA Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Na summitu Ligy arabských států (LAS) v Káhiře uvedli, že krok Washingtonu povede k růstu násilí v celém regionu a je „nebezpečným porušením mezinárodního práva“.

Liga arabských států v závěrečném komuniké podle agentury Reuters dodala, že iniciativa šéfa Bílého domu je podle ní právně neplatná. Uvedla také, že bude usilovat o to, aby Rada bezpečnosti OSN americké rozhodnutí odmítla.

Libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil předtím řekl, že chce zvážit zavedení ekonomických sankcí vůči USA. Šéf palestinské diplomacie Rijád Málikí zase hodlá vyzvat státy, aby uznaly Palestinu s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

Trump dal ve středu pokyn k přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, a rozešel se tak se svými předchůdci. Status Jeruzaléma je citlivé téma a podle zbytku světa se o postavení města má jednat v izraelsko-palestinských rozhovorech.

V pátek se konaly v muslimském světě bouřlivé protesty, při nichž zahynul jeden člověk a množství lidí bylo zraněno. Demonstrace pokračovaly i v sobotu. Trumpův výrok výrazně ovlivní i plánovanou cestu jeho viceprezidenta Mikea Pence na Blízký východ. Na protest v sobotu schůzky s ním odvolali imám káhirské mešity Al-Azhar, považovaný za hlavu sunnitského islámu, papež egyptské koptské církve Tavadros II. i palestinské vedení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz