Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Loď Costa Concordia čeká poslední cesta. Může se rozlomit, varují ekologové

Svět

  15:22
GIGLIO - V pondělí začnou konečné přípravy k odtažení havarované výletní lodě Costa Concordia z místa neštěstí na jihu Itálie, kde je uvázlá více než dva roky. Operaci ale ještě může zbrzdit případné špatné počasí.

Ztroskotaná Costa Concordia foto: Reuters

Poslední cesta obřího parníku od ostrova Giglio na sešrotování do přístavu v Janově zřejmě začne 21. července, sdělila v sobotu cestovní společnost Costa.

Costa Concordia vydala dalších osm obětí.

"Kritická fáze bude hned první den, kdy budeme loď poprvé vyprošťovat. Podobná operace na plavidlu pro tak velký počet cestujících se dosud nikdy neuskutečnila," řekl novinářům jihoafrický expert Nick Sloane, který se podílí na záchranných pracích od havárie lodi. Celkové náklady na tyto práce se odhadují na 1,1 miliardy eur (30,2 miliardy korun).

Plavidlo pro více než 4000 cestujících, při jehož havárii a převrácení na bok zahynulo 32 lidí, se loni v září podařilo při unikátní technické operaci napřímit (VÍCE ČTĚTE ZDE). Odborníci nyní počítají s tím, že budou potřebovat den až dva k uvolnění lodě od mořského dna a další čtyři až pět dnů k její stabilizaci před asi čtyřdenní cestou do Janova.

Costa Concordia ztroskotala u ostrova Giglio 13. ledna 2012.

Do Janova by parník měl za pomoci vlečných lodí dorazit kolem 25. července. Cesta se uskuteční ale jen, když vítr v oblasti nepřesáhne rychlost 30 kilometrů v hodině a vlny budou maximálně dva metry.

Na palubě jsou i chemikálie

Více než 300 inženýrů, techniků, potápěčů již připevnilo k bokům lodi 30 obrovských kontejnerů naplněných vodou, které by po svém vyprázdnění měly plavidlo vynést o 12 metrů výš. Podle ekologické organizace Greenpeace hrozí, že se přitom parník rozlomí. Loď, který je dvakrát větší než legendární Titanic, má na palubě velké množství různých chemikálií, které by se tak dostaly do moře, varovala organizace.

  • Concordia ztroskotala 13. ledna 2012 po nárazu do skály u ostrova Giglio. Z obětí se dosud nenašlo tělo indického číšníka, které by se mohlo objevit při nadcházející záchranné operaci.
  • Před soudem kvůli neštěstí stanul jen kapitán parníku Francesco Schettino. Čelí obvinění ze zabití z nedbalosti a předčasného opuštění plavidla.

Concordii čeká poslední cesta:

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...