Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenko zve do Běloruska ruské stíhačky, vadí mu manévry NATO

Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: Reuters

MINSK Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že požádá Rusko o vyslání až 15 letounů jako reakci na manévry NATO u běloruských hranic.

Do Polska, západního souseda Běloruska, tento týden přiletělo 12 amerických stíhaček F-16 na společné cvičení s Poláky. Dalších pět amerických letounů F-15 v souvislosti s ukrajinskou krizí posílilo alianční ochranu vzdušného prostoru pobaltských států, které vlastními stíhačkami nedisponují.

V Černém moři ve středu začalo společné cvičení amerického, bulharského a rumunského námořnictva. NATO se také rozhodlo vyslat letouny včasného varování AWACS k průzkumným misím nad Polskem a Rumunskem.

ČTĚTE TAKÉ:

Postačí dvanáct, patnáct letadel

"Jestli z Itálie převeleli (americké) letouny, pak je třeba zavolat náčelníkovi ruského generálního štábu a navrhnout mu, aby nám poslali posily. Řekněme, že teď postačí dvanáct, patnáct letadel," řekl Lukašenko na poradě s velením armády a dodal, že ruské letouny by měly hlídkovat při západních hranicích Běloruska.

"Poslední dobou sledujeme eskalaci konfliktu. Odehrává se již nikoli v Sýrii, Libyi, Iráku, ale už u našich hranic. Dotýká se to našich zájmů. Nemáme právo dřepět jako myšky v díře," prohlásil běloruský vůdce citovaný agenturou Interfax.

Minsk podle Lukašenka musí reagovat na rozsáhlé cvičení u běloruských hranic, ale učiní tak naprosto přiměřeně. "Není to lokální konflikt, ani vojenský konflikt, ani válka. Nemusíme vyhlašovat mobilizaci, ani uvádět veškeré ozbrojené síly do pohotovosti," řekl s tím, že stačí mít v pohotovosti jednotky rychlé reakce.

Bělorusko, které má spojeneckou smlouvu s Ruskem, slouží Moskvě jako nárazníková zóna ve vztahu k NATO. Moskva, která například využívá běloruský radar včasné výstrahy, se k žádosti z Minsku oficiálně zatím nevyjádřila.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....