11. března 2019 19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Má mít EU vlastní letadlovou loď? Merkelové se návrh líbí, mohla by vzniknout ve spolupráci s Francií

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) s Angelou Merkel (vpravo) na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) s Angelou Merkel (vpravo) na... | foto: Reuters

Berlín Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí podpořila návrh předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové vybudovat spolu s Francií evropskou letadlovou loď. Projekt má za cíl posílit společnou evropskou obrannou politiku a zvýšit váhu EU ve světě, informovala agentura DPA.

Merkelová po setkání s lotyšským premiérem uvedla, že „by bylo opravdu dobré, kdyby evropská strana disponovala takovouto výzbrojí“, ačkoliv má EU v oblasti obranné politiky nyní jiné priority. „Jsem připravena na tom spolupracovat,“ dodala.

Šéfka CDU Krampová-Karrenbauerová, která je v Německu podle iniciál svého jména všeobecně známá jako AKK, v nedělním textu otištěném v deníku Welt am Sonntag reagovala na otevřený dopis francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž obyvatelům kontinentu předestřel svou vizi Evropy. Podle předsedkyně v současnosti nejsilnější německé politické strany a pravděpodobné budoucí kancléřky by se společnou letadlovou lodí demonstrovala jednota Evropy v otázkách společné obrany.

AKK ve své argumentaci uvedla, že „již nyní Německo a Francie spolupracují na projektu evropského bojového letounu (...), k němuž jsou přizvány i další státy. V dalším kroku bychom mohli zahájit symbolický projekt stavby společné letadlové lodi“, abychom tím vyjádřili globální roli EU jakožto „bezpečnostní a mírové mocnosti“.

Francouzské námořnictvo má v současnosti ve službě jedinou letadlovou loď Charles de Gaulle, které nedávno skončila dva roky trvající modernizace v hodnotě jedné miliardy eur (skoro 26 miliard Kč).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz