7. února 2019 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chtěli ukázat jednotu. Macron však vystoupení s Merkelovou překvapivě odřekl

Emmanuel Macron a Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron a Angela Merkelová. | foto: REUTERS/Wolfgang Rattay

BERLÍN Francouzský prezident Emmanuel Macron podle listu Süddeutsche Zeitung překvapivě odřekl chystané společné vystoupení s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na mnichovské bezpečnostní konferenci v příštím týdnu. Macron do bavorské metropole vůbec nepřijede. Podle deníku to ukazuje na rostoucí odcizení mezi Paříží a Berlínem.

Společné vystoupení Macrona a Merkelové mělo být jedním z vrcholů bezpečnostní konference, která se uskuteční od 15. do 17. února. Oba politici jím v době chystaného odchodu Británie z Evropské unie chtěli demonstrovat jednotu dvojice zemí a potažmo celé unie. I kvůli tomu je nynější rozhodnutí Macrona vnímáno jako jasný signál. „Překvapivé odřeknutí vystoupení v Mnichově zesiluje dojem, že se německo-francouzské vztahy ochlazují,“ míní Süddeutsche Zeitung.

Elysejský palác krok Macrona zdůvodnil tím, že se chce nyní soustředit na vnitropolitickou situaci a debaty s místními politiky týkající se protestů takzvaných žlutých vest. Odřeknutí účasti tak prý vůbec nesouvisí s odlišným postojem ke stavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Právě na tomto projektu, který kritizuje řada evropských států, je ale podle Süddeutsche Zeitung ochlazení vzájemných vztahů dobře patrné. Francie totiž před klíčovým pátečním hlasováním zemí Evropské unie překvapivě oznámila, že podpoří změnu unijních energetických pravidel, která mohou už započatou stavbu zkomplikovat. Dosud přitom Berlín v této otázce počítal s podporou Paříže.

Mezi další sporné body z poslední doby patří široké návrhy na reformu Evropské unie ze strany Macrona, z nichž Merkelová a její vláda zdaleka ne všechny podpořila. „Odřeknutí ve skutečnosti znamená předběžný vrchol v delší řadě německo-francouzských sporů, i když nedávno v Cáchách obě země podepsaly novou smlouvu o přátelství,“ míní německý list.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!