Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarští neonacisté se pobili s Romy

Policie (v modrých uniformách) odvádí Tamasa Eszese, šéfa neonacistických hlídek v Gyöngyöspatě  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie (v modrých uniformách) odvádí Tamasa Eszese, šéfa neonacistických hlídek v Gyöngyöspatě | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ/PRAHA Čtyři ranění, z toho jeden těžce, to je bilance celonočních bitek neonacistů s Romy v severomaďarské vesnici Gyöngyöspata. Násilnosti skončily, až když obec obsadily stovky policistů.

Dvoutýdenní válka nervů mezi neonacisty a Romy v dvouapůltisícové severomaďarské vesnici Gyöngyöspata skončila v noci na včerejšek bitvou mezi polovojenskými gardami a romskými muži. Budapešťská vláda, která situaci až do včerejška zlehčovala, musela vyslat do vesnice stovky policistů, kteří obec obsadili a pozatýkali nejaktivnější násilníky. O přístupu policie i maďarských justičních orgánů svědčí, že celá záležitost je vyšetřována jako "hromadné výtržnictví".

Mapa ukazuje město, kde se neonacisté pobili s Romy

Podle kusých informací z médií se hromadná rvačka strhla v neděli asi v půl desáté večer, kdy prý neznámé osoby z dálky mířily na Romy "předměty připomínajícími zbraně" a uniformovaní neonacisté házeli na Romy kamení. Verze neonacistů je jiná. Podle ní se vesnicí procházela skupinka členů hnutí, když je napadlo více než sto Romů s tyčemi a kladivy a zbili je.

Neonacisté, sdružení do polovojenské organizace Véderö, si vedle vesnice postavili tábor, v němž se mělo o víkendu konat cvičení příslušníků. Vesnice Gyöngyöspata s krásným gotickým kostelem a historií, v níž hrají důležitou roli i čeští husité, přitom neměla žádný zvláštní důvod, aby se stala centrem už léta doutnajícího konfliktu mezi maďarskými neonacisty a romskou menšinou. V minulém roce tu došlo k 65 trestným činům a přestupkům, což se nijak nevymyká bezpečnostní situaci jinde v Maďarsku.

Čtěte také:


To, co bylo pro rozhodování neonacistů důležitější, byla podpora velké části místního "bílého" obyvatelstva neonacistickým hlídkám, které oficiálně tvrdí, že chtějí jen zamezit romské kriminalitě. Spíše než boj proti kriminalitě však producírování se uniformovaných hlídek především romskými částmi vesnice připomínalo psychologickou válku. Proti neustále se přeskupujícím neonacistům hledají maďarské úřady jen složitě právní postih. Před deseti dny se podařilo zastavit činnost podobných uniformovaných skupin ve dvacetitisícovém městě Hajdúhadház. "Mohu ujistit, že v Maďarsku patroly vystupující pod zástěrkou domnělé legality nikdy nebudou," tvrdil tehdy ministr vnitra Sándor Pintér.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!