Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Majitelé lodi Ever Given se dohodli se správou Suezu, plavidlo odpluje ve středu

Svět

  19:30
Ismáílíja (Egypt) - Zástupci majitelů a pojistitelů kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský průplav, oznámili, že se dohodli se Správou Suezského průplavu (SCA). Loď bude moci odplout 7. července, informovala agentura Reuters.

Loď Ever Given na cestě ze Suezského kanálu. foto: Reuters

Horší než Suez: obří přístav v Číně přišel o dělníky, světu hrozí další vlna zdražování i nedostatek zboží

Přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď o hmotnost 220 000 tun zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech a kdy zhruba 400 lodí muselo čekat opodál. SCA posléze obří kontejnerovou loď držela ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu.

Žádnému z remorkérů, ani z bagrů, které pomáhají jak z vody, tak z pevniny, se...
Snímek z lodi Denver společnosti Maersk, která plula hned za uvíznutou lodí...

„Začne se připravovat uvolnění plavidla,“ uvedl v prohlášení Faz Peermohamed ze společnosti Stann Marine, která zastupuje majitele lodi, japonskou společnost Shoei Kisen, a její pojistitele. SCA uvedla, že dohoda o vyrovnání bude podepsána ve středu během slavnostního ceremoniálu. Jeho účastníci budou přihlížet odplutí lodi.

Uvězněni v Suezu. Příběh zaseknuté lodi pokračuje, úřady nikam nepustí posádku ani zboží těžké jako 2000 velryb

Egyptský soud dříve odročil jednání ve sporu o odškodnění na 11. července, aby umožnil správě kanálu a majiteli lodi finalizovat dohodu, uvedly soudní zdroje a právní zástupce. Shoei Kisen a její pojistitelé minulý měsíc informovali, že dosáhli rámcové dohody se Správou Suezského průplavu.

SCA požadovala odškodné 916 milionů USD (19,5 miliardy Kč) na pokrytí záchranných prací, poškození pověsti a ušlých příjmů. Později požadavek snížila na 550 milionů USD. Japonský majitel a jeho pojistitelé výši odškodného a zadržení lodi zpochybnili. Ani SCA ani společnost Stann Marine neuvedly podrobnosti o vyrovnání.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19000 lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!