7. listopadu 2018 17:44, aktualizováno  19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Máme odpovědnost vůči obyvatelům.‘ Varšava zakázala pochod radikálních nacionalistů

Sídlo varšavské primátorky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo varšavské primátorky. | foto: ČTK

Varšava Varšavská primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová ve středu zakázala pochod radikálních nacionalistů, chystaný na sté výročí opětovné nezávislosti Polska, tedy na neděli 11. listopadu. Organizátoři se mohou proti zákazu odvolat k soudu, uvedla na svém webu televize TVN 24.

„Zakázala jsem pochod nezávislosti. Přijala jsem toto rozhodnutí, které jsem osobně podepsala. Varšava si už dost vytrpěla kvůli agresivnímu nacionalismu,“ prohlásila Gronkiewiczová-Waltzová.

„Máme odpovědnost vůči obyvatelům, naší povinností je zajistit bezpečnost,“ odpověděla novinářům na otázku, zda je v její pravomoci danou akci zakázat. „Existuje soudní kontrola nad rozhodnutím (města), mohou se tedy během 24 hodin odvolat k soudu,“ dodala.

Uvedla také, že ještě v červnu se obrátila na ministra vnitra Joachima Brudzińského ohledně společného zajištění bezpečnosti během oslav 11. listopadu, ale její dopis zůstal bez ministrovy odpovědi. Podle radnice by bylo překvapivé, kdyby příslušné bezpečnostní složky dovolily, aby se navzdory zákazu pochod konal.

Varšavská primátorka pochází z opozičních řad. Nicméně i polský prezident Andrzej Duda oznámil, že se pochodu 11. listopadu nezúčastní, ačkoliv původně měl opačný záměr. Nezúčastní se ani vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), připomněla TVN 24.

Krajní pravice z celé Evropy

Během loňského pochodu, kterého se podle policie zúčastnilo na 60.000 lidí, se objevily kontroverzní transparenty typu „Evropa jen pro bílé“ či „Všichni různí, všichni bílí“ a zněla hesla typu „Sieg Heil“, „Bílá síla“ nebo „Židé ven z Polska“. Varšavská prokuratura kvůli tomu stále vede vyšetřování kvůli podezření z propagace fašismu a vyvolávání rasové, etnické či náboženské nenávisti. Policie zadržela 45 aktivistů, kteří organizovali protidemonstraci a blokovali pochod nacionalistů.

Podle deníku Gazeta Wyborcza se letošního pochodu v polské metropoli hodlali zúčastnit zástupci krajní pravice z dalších evropských zemí, například italští neofašisté.

K účasti na pochodu naopak podle týdeníku Do Rzeczy vybídly odbory Solidarita, blízké nynější vládě. Mluvčí Solidarity Marek Lewandowski výzvy k odvolání účasti odborářů odmítl a prohlásil, že pochod je „výrazem vlastenectví a lásky k vlastní zemi“ a že „pokud někdo pokládá pochod za fašistický, je idiot a nemá smysl s ním polemizovat“.  

Zasahuje vláda

Polský prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki, kteří se ve středu setkali po rozhodnutí varšavské primátorky zakázat nedělní pochod nacionalistů v hlavním městě, se dohodli, že pochod ke státnímu svátku uspořádá vláda. Oznámila to podle televize TVN 24 prezidentská kancelář. V neděli 11. listopadu bude Polsko slavit 100. výročí opětovného získání nezávislosti.

„Bude uspořádán společný bílo-červený pochod, který bude mít charakter státní slavnosti,“ řekl prezidentův mluvčí Blažej Spychalski. Patronát nad akcí přebírá prezident, organizaci pochodu má na starosti vláda. Mluvčí současně upozornil, že kvůli tomu, že půjde o státní oslavy, se nebudou moci konat žádné jiné pochody, které by případně procházely po stejné trase. Vyzval také všechny Poláky, aby se přidali k pochodu a předvedli, že „jsme jeden bílo-červený tým“, dodal v narážce na polské národní barvy.

Server Onet.pl označil toto rozhodnutí za bleskový protitah vedení země na rozhodnutí opoziční varšavské primátorky Hanny Gronkiewiczové-Waltzové zakázat pochod radikálních nacionalistů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz