27. března 2019 18:40, aktualizováno  22:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brexit se odkládá. Mayová slíbila, že po schválení dohody odstoupí, severoirské unionisty ale nepřesvědčila

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: ČTK

LONDÝN Šéfka britské vlády Theresa Mayová ve středu naznačila, že po případném schválení "rozvodové" dohody s Evropskou unií by brzy opustila premiérský post. Dolní komora britského parlamentu zároveň ve středu večer pohodlnou většinou schválila opatření, které mění v britském zákonu datum odchodu z Evropské unie. To se z původního 29. března odsouvá na 12. duben, popřípadě 22. květen, pokud by Dolní sněmovna tento týden schválila dohodu o brexitu.

Odklad brexitu podpořilo 441 poslanců, proti jich hlasovalo 105. „Potvrzeno, brexit tento pátek nebude,“ komentoval výsledek hlasování na twitteru Matt Dathan z bulvárního listu The Sun.

Na obou termínech odkladu se minulý týden v reakci na britskou žádost shodlo zbývajících 27 členských zemí EU. Londýn původně navrhoval prodloužení vyjednávacího období do 30. června, EU27 ale schválila pouze dvouměsíční odklad do 22. května, a to pod podmínkou, že tento týden Dolní sněmovna schválí dohodu o vystoupení z unie. Pokud k tomuto nedojde, daly zbylé unijní země Británii čas do 12. dubna, aby se rozhodla mezi brexitem bez dohody a delším prodloužením spojeným s účastí v květnových evropských volbách.

Mayová ‚nechce bránit v cestě‘

Britští novináři interpretují středeční slova Mayové tak, že pokud stávající brexitová dohoda bude Dolní sněmovnou přijata, pak ihned po 22. květnu, tedy po britském odchodu z evropského bloku, začne volba nového lídra konzervativců. Řada kritiků dojednaných podmínek brexitu nyní mění postoj a uvádí, že výsledek dlouhého vyjednávání napotřetí podpoří.

O tom, že premiérka konzervativním poslancům slíbí svou brzkou rezignaci výměnou za podporu dohody o brexitu britská média v posledních dnech mohutně spekulovala. Před zákonodárci ve středu Mayová neuvedla konkrétní datum svého odchodu, pouze řekla, že je připravena v čele vlády skončit „dříve, než jsem zamýšlela, abych udělala to, co je správné pro naši zemi a pro stranu“.

„Vím, že je zde touha po novém přístupu a po novém vedení pro druhou fázi brexitových vyjednávání - a já tomu nebudu stát v cestě. (...) Ale musíme prosadit dohodu (o vystoupení z EU) a zajistit brexit,“ cituje z premiérčina projevu televize Sky News.

Neústupní Severní Irové

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) ovšem trvá na svých výhradách vůči brexitové dohodě a obsažené „irské pojistce“ a dokument by ani v případném třetím hlasování nepodpořila. DUP to uvádí v prohlášení, které představuje značnou komplikaci pro snahu Mayové prosadit v parlamentu podmínky brexitu dojednané s Evropskou unií.

„V případě uplatnění má (irská) pojistka potenciál vytvořit interní obchodní hranici uvnitř Spojeného království,“ uvádí strana, o jejíž podporu se v dolní komoře parlamentu opírá menšinová vláda konzervativců. „Pokud vláda předloží nové hlasování, nepodpoříme ji,“ stojí dále v prohlášení.

Johnson mění strany

Poslanci Konzervativní strany až do prosince nemohou Mayovou z funkce odvolat, neboť se o to neúspěšně pokusili na konci loňského roku a stranická pravidla říkají, že to opět mohou zkusit až po 12 měsících. Řada prominentních hlasů ve straně však uváděla změnu vedení jako podmínku pro podporu brexitové dohody s Bruselem. V úterý večer například tento přístup jasně formuloval exministr zahraničí a jeden z možných uchazečů o premiérský post Boris Johnson.

Jeden z hlavních podporovatelů brexitu nyní podle novinářů řekl svým kolegům z euroskeptického křídla Konzervativní strany, že dojednané podmínky brexitu za současných okolností podpoří. „Boris Johnson mění strany a podpoří dohodu,“ tvrdí jeden z informovaných zdrojů. Slib nového lídra místo Mayové změnil jeho názor,“ napsal na twitteru politický zpravodaj listu The Times Sam Coates. Stejnou informaci přinesla i Kuenssbergová z BBC.

Krok premiérky naopak na twitteru odsoudil lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. „Slib Theresy Mayové konzervativním poslancům, že odstoupí, pokud budou hlasovat pro její dohodu, ukázal jednou provždy, že její chaotické vyjednávání o brexitu byly vždy o zvládnutí stranických problémů, nikoli o principech nebo veřejném zájmu,“ napsal opoziční předák.

Vláda podle všeho plánuje třetí hlasování o dohodě s EU uspořádat v pátek, od jejího prosazení je však stále poměrně daleko. 

„Žádám všechny v této místnosti, aby podpořili dohodu, abychom mohli dokončit svou historickou povinnost, tedy naplnit rozhodnutí britského lidu a opustit Evropskou unii hladce a spořádaně,“ apelovala ve středu Mayová na stranické kolegy.

ČTK