26. března 2019 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Středeční hlasování o brexitu bude jen výběrem variant. Pokračovat se bude v pondělí

Britský parlament | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský parlament | foto: Shutterstock

LONDÝN Hledání většiny v britském parlamentu pro řešení problému brexitu má skončit až příští pondělí; středeční večerní hlasování je zamýšleno pouze jako první kolo výběru variant s reálnou šancí na úspěch. Vyplývá to z plánů zveřejněných labouristickým poslancem Hilary Bennem, který je jedním z lídrů snahy poslanců o „převzetí kontroly“ nad brexitovým procesem.

Po pondělním přelomovém hlasování bude ve středu odpoledne program dolní komory britského parlamentu v rukách řadových poslanců poprvé za více než 100 let.

Poslanci si možnost předkládat vlastní plány pro vyústění brexitu vynutili při hlasování o příslušném návrhu poměrem hlasů 329 ku 302. Ve středu zhruba od 16:00 SEČ se tedy bude v Dolní sněmovně debatovat o zatím neznámém počtu návrhů, mezi nimiž by podle zpravodajské společnosti BBC neměly chybět brexit bez dohody, brexit s budoucí dohodou o volném obchodu s EU po vzoru Kanady či setrvání Británie v bezcelní zóně EU i po brexitu. Britská média v posledních dnech informují o šesti nebo sedmi pravděpodobných možnostech včetně uspořádání nového referenda či zrušení celého procesu odchodu z unie.

Ve středu zvolí poslanci jednu z variant

O tom, o kterých návrzích se nakonec bude hlasovat, rozhodne předseda Dolní sněmovny John Bercow. Po konci středeční rozpravy ve 20:00 SEČ budou mít poslanci půl hodiny na výběr preferovaných variant, přičemž všechny možnosti budou na jednom hlasovacím lístku a zákonodárci budou moci vyjádřit podporu libovolnému počtu z nich. Oznámení výsledku se očekává až o dvě nebo tři hodiny později, neboť mezitím se bude ještě hlasovat o opatření pro úpravu data brexitu v britském právu na základě závěrů summitu Evropské rady.

Středeční večer ale má být podle plánu Benna a dalších jen prvním kolem procesu průzkumných hlasování v Dolní sněmovně. Zdroj reportéra Financial Times Jima Pickarda v této souvislosti hovořil o skupinové a vyřazovací fázi.

Ta druhá má přijít na řadu příští pondělí od 18:00 SEČ. Poslanci by v ní měli volit mezi variantami, které ve středu získají největší podporu. Není ale jasné, jaká bude hranice pro postup do druhého kola, ani jaký zde bude hlasovací systém. V tomto směru se mluví i o několikakolovém hlasování, které by zajistilo, že z procesu vzejde jediná vítězná možnost.

Indikované hlasování zatím proběhlo jen jednou

BBC podotýká, že proces takzvaných indikativních hlasování zatím britští poslanci absolvovali pouze jednou. V roce 2003 se tímto způsobem snažili nalézt kompromis v otázce reformy horní komory britského parlamentu. „Skončilo to přesně takovou patovou situací, před kterou někteří varují i nyní v případě brexitu, neboť většinovou podporu nezískalo nic,“ vysvětluje BBC.

Jednoduchá by ale situace nebyla ani v případě, že se většina poslanců nyní na určité variantě shodne. Britská vláda by se totiž tomuto výsledku nemusela podřídit a premiérka Theresa Mayová v pondělí naznačila, že členství Británie v celní unii s EU či v jednotném unijním trhu by odmítla zajistit. Iniciátoři parlamentní „revolty“ kontrují tím, že by si příští týden opět vynutili prostor na plénu sněmovny a schválili zákon, který by vládu přinutil podřídit se vůli zákonodárců.

ČTK