Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Mayová žádá Tuska o odklad brexitu do konce června. Většina britských politiků žádost kritizuje

Svět

  10:17aktualizováno  13:27
Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se podle ní připraví na účast v květnových volbách do Evropského parlamentu. Tuto podmínku až dosud ministerská předsedkyně odmítala a část její vlády kvůli ní hrozila rezignací. Žádost premiérky zatím sklidila převážně kritické reakce zástupců britských politických stran.

Končící britská premiérka Theresa Mayová. foto: Reuters

O případném posunutí termínu brexitu budou Tusk a lídři unijních zemí rozhodovat na bruselském summitu příští středu.

Premiérka šéfovi unijních summitů píše, že její vláda bude usilovat o to, aby britský parlament schválil brexitovou dohodu do 23. května, kdy evropské volby začínají, a aby tedy země mohla opustit EU před těmito volbami. Uznává však, že pokud bude Británie ještě po 23. květnu členským státem unie, voleb se zúčastní.

„Vláda proto podniká zákonné a zodpovědné přípravy na tuto krajní variantu, mezi nimiž je i nařízení stanovující datum voleb,“ uvádí Mayová.

Britští vládní konzervativci v současnosti vyjednávají s opozičními labouristy o možném kompromisu, který by umožnil schválení brexitové dohody v Dolní sněmovně. Pokud nenajdou shodu, hodlá premiérka parlamentu předložit sérii variant další brexitové strategie a poté se řídit vůlí poslanců.¨

Kritika žádosti

Zatímco konzervativní stoupenec rázné odluky od unie Jacob Rees-Mogg vyzývá k vetování všech unijních návrhů, pokud Britové zůstanou v Evropské unii delší dobu, evropský mluvčí skotských nacionalistů označil návrh odkladu za chaotický a zopakoval požadavek své strany na nové referendum.

„Pokud kvůli dlouhému odkladu (brexitu) uvízneme v EU, měli bychom působit takové obtíže, jak jen bude možné,“ napsal na Twitteru šéf skupiny ERG sdružující zastánce brexitu bez dohody Rees-Mogg. Británie by podle něho mohla vetovat jakékoli zvyšování unijního rozpočtu, blokovat případné vytvoření společné unijní armády nebo plány francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na další integraci evropského bloku.

Na tuto výzvu reagovala předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová, podle níž slova o blokování evropské agendy vyřkl „tentýž chlapík, který tvrdil, že Británie nemá možnost činit v EU žádnou z těchto věcí a proto musíme odejít“.

Německý ekonom Christian Odendahl k tweetu Reese-Mogga ironicky poznamenal, že všechny zmíněné návrhy již blokuje Berlín, ale „díky za nabídku pomoci“.

Autor: