Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrušme ministerstvo pro Krym, navrhl Medveděv Putinovi. Hlava Kremlu souhlasila

Svět

  16:22
MOSKVA - Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve středu navrhl prezidentovi Vladimiru Putinovi zrušit ministerstvo pro Krym, protože úřad už svou úlohu splnil a na další integraci poloostrova do Ruské federace by mohlo dohlížet ministerstvo hospodářského rozvoje. Putin s myšlenkou souhlasil.

Dmitrij Medvědev a Vladimir Putin. foto: Reuters

Vládě nicméně zůstanou ministerstva pro rozvoj Dálného východu a severního Kavkazu. 

Ukrajinský poloostrov Rusko anektovalo loni v březnu, po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče opozičními demonstranty v Kyjevě. Připojení Krymu si nechalo odhlasovat drtivou většinou místních Rusů v referendu, které se konalo pod dohledem ruských vojáků.

Premiér současně navrhl vytvořit vládní komisi pro Krym, jejímž tajemníkem by se stal dosavadní ministr Oleg Saveljev.

Speciální ministerstva pro rozvoj Dálného východu a severního Kavkazu mají zůstat zachována, protože podle Medveděva „řeší úkoly rozpočítané na desítky let“.

Reakce na korupční skandály?

O likvidaci ministerstva se podle serveru Newsru.com začalo hovořit na pozadí série korupčních skandálů, které si vynutily demise i zatýkání v krymské vládě. Podle podnikatelského listu RBK čeká výnos o zrušení ministerstva pro Krym na Putinův podpis už týden.

Spojené státy, Evropská unie a další západní státy v reakci na anexi Krymu a na rozdmýchání proruského povstání na východě Ukrajiny zavedly proti Rusku sankce. Moskva odpověděla zákazem dovozu západních potravin. Minulý měsíc obě strany sankce a protiopatření prodloužily.

Unijní sankce proti Krymu se týkají dovozu zboží z Krymu do zemí EU, omezení turistického ruchu a dopravy, zákazu investování či vývozu určitého zařízení.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...