6. března 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Melania Trumpová získala vízum pro imigrantskou elitu. Její přínos USA znám není

První dáma Melania Trumpová navštívila školu v Rijádu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První dáma Melania Trumpová navštívila školu v Rijádu. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump otevřeně hlásá hesla proti migraci, ale jeho manželka a americká první dáma Melania Trumpová získala elitní přistěhovalecké vízum v programu EB-1. Vízum, vytvořené pro přistěhovalce s mimořádným přínosem pro Spojené státy, zajišťuje jeho majitelům doživotní pobyt v USA.

Toto prestižní vízum přezdívané také Einsteinovské vízum je primárně určeno pro lidi, kteří se narodili v zahraničí a jsou nadprůměrně přínosní pro USA. Obvykle ho dostávají vědci, oceňovaní umělci či olympijští sportovci.

Žadatelé v programu EB-1 musí předložit důkaz o historii úspěchů jako je například Pulitzerova cena, filmové ocenění z Oscarů nebo olympijskou medaili. Požadavky jsou jasné, musíte být schopni získat trvalé národní uznání.

Melania nikdy neudržovala pozici uznávané vědkyně či sportovkyně, ale v minulosti byla relativně známou modelkou, částečně díky vztahu s nynějším prezidentem Trumpem. Mnoho americkým deníků teď řeší otázku, zda-li je modeling mimořádně přínosný pro USA. 

Jako první s touto zprávou přišel deník The Washington Post ve čtvrtek. Imigrační právník Merrill R. Cohen řekl: „Není možné posoudit, zda se Melania Trumpová zasloužila v programu EB-1, aniž bych se podíval přímo na žádost, která není veřejná.“ 

Melania Trump za řečnickým pultíkem.
Melania a Donald Trumpovi.

Advokátka společnosti Melania Trumpová Michael Wildes uvedla, že první dáma byla více než dostatečně kvalifikovaná a solidně způsobilá pro program EB-1.

Melania Trumpová se narodila na Slovinsku a ve Spojených státech žije od roku 2001. V roce 2005 se provdala za nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Melanii elitní vízum mimo jiné může pomoci jejím rodičům s přesunem do USA. Rodiče první dámy už ve Spojených státech získali trvalý pobyt a chtějí se stát americkými občany. Donald Trump tento proces nazývá řetězová migrace.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!