18. června 2018 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měli bychom se řídit srdcem. Melania kritizuje Trumpovu vládu za odebírání dětí migrantům

Melania Trumpová během projevu prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Melania Trumpová během projevu prezidenta. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Trumpova administrativa za poslední měsíc radikálně zvýšila počet odebraných dětí od rodičů při přechodu hranic. Prezident si za to vysloužil nečekanou a veřejnou kritiku od své manželky. Ta vyzvala politiky k reformě zákona, protože prý nesnese pohled na odebírání dětí od rodin.

„Musíme být zemí, která poslouchá zákony, ale která se také řídí srdcem,“ uvedla v prohlášení k tisku mluvčí americké první dámy Melanie Trumpové. „Paní Trumpová doufá, že se obě strany dokážou společně sednout a dosáhnout úspěšné imigrační reformy.“

Ve výjimečném prohlášení se první dáma takto značně vymezila proti imigrační politice svého manžela. Jeho vláda totiž minulý měsíc přijala nařízení tzv. nulové tolerance. 

Podle ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse je většina z těch, kteří přejdou hranice bez dokumentů, skončí rovnou za mřížemi a nebudou – jako doposud v řadě případů – na svobodě čekat na slyšení ohledně své deportace či možného zahájení azylového řízení.

Těm, kteří do země přivedou děti, je může vláda odebrat a po dobu řešení jejich případu je předat do náhradní péče.

Administrativa se tím snaží odradit migranty od cestování do USA. Za první dva týdny, co bylo nařízení implementováno, vláda odebrala 658 dětí od rodin. Celkem se hovoří o téměř dvou tisících dětí. A právě tento přístup se první dámě nezamlouvá. Podle mluvčí manželka amerického prezidenta „nesnáší pohled na oddělování dětí od rodin“ a proto požaduje, aby proběhla reforma, na které by se podíleli i Demokraté.

Pracovník pohraniční stráže opravuje narušený plot.
Podél hranice USA s Mexikem vede plot, který však překonalo za poslední rok...

Podobně se k celé kauze postavila i bývalá první dáma Laura Bushová. Ta pro deník The Washington Post napsala článek, ve kterém vyjádřila svůj postoj a označila politiku nulové tolerance za „krutou“ a „nemorální“. Bushová však na rozdíl od Trumpové hází celou vinu na současnou administrativu.

„Důvodem odloučení těchto dětí je politika nulová tolerance pro jejich rodiče, kteří jsou obviněni z ilegálního překročení našich hranic,“ napsala Bushová.

Obě ženy se k celé záležitosti vyjádřily poté, co se v médiích objevily zprávy, že na hranicích v Texasu jsou děti po odejmutí od rodičů drženy v klecích. 

V texaském městě McAllen je podle reportáže agentury AP v budově bývalého velkoskladu internováno několik set dětí. Po dvaceti jsou umisťovány do boxů ohrazených drátěným pletivem. Osvětlení se ani v noci nevypíná, z vymezených prostor mají děti přístup jen ke společným mobilním toaletám. V samostatném křídle haly přebývají zatčení dospělí. 

Vláda podle ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Neilsenová však takové praktiky neprovádí a děti od rodin odebírá jen v případě, „že je dítě v ohrožení“, nebo pokud rodič porušil zákon. Což bývá u migrantů značný počet případů, jelikož hranice překračují nezákonně.

Odloučení rodin není novinkou administrativy prezidenta Donalda Trumpa, ke stejnému opatření se úřady uchylovaly i za vlády George W. Bushe či Baracka Obamy, nyní ale počet rozdělených rodin radikálně vzrostl. Americká média zkraje června přinesla zprávu, že v prvních dvou květnových týdnech americké úřady na hranicích odebraly 658 dětí od 638 rodičů.

Trumpa kritizují i spojenci

Kritika se na administrativu Donalda Trumpa však nesnesla jen ze strany jeho ženy, ale také od jeho politických spojenců. Například jeho bývalý šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci uvedl, že to není „křesťanský“, ani „americký způsob“. Podobně Trumpa kritizoval i republikánský senátor Lindsey Graham, který uvedl, že Trump „může tuto politiku zastavit jedním telefonátem.“

Pod záplavou kritiky se prezident rozhodl hodit vinu na Demokratickou stranu a tvrdil, že za zákon, který jeho administrativa prosazuje mohou jeho oponenti.

„Demokraté mohou spravit jejich vynucení rozpadu rodin na hranicích, kdyby pro změnu pracovali s republikány na nové legislativě! To je důvod, pro potřebujeme v listopadu více zvolených republikánů,“ uvedl na Twitteru Trump. 

16.června 2018 v 15:03, příspěvek archivován: 18.června 2018 v 12:01

Democrats can fix their forced family breakup at the Border by working with Republicans on new legislation, for a change! This is why we need more Republicans elected in November. Democrats are good at only three things, High Taxes, High Crime and Obstruction. Sad!

Zákon, který podle něj pochází z dílny demokratů, však schválil v roce 2008 republikánský prezident George W. Bush. Původně měl zákon pomáhat dětem, které dorazí k hranicím bez rodičů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz