18. prosince 2017 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová se sešla s pozůstalými po obětech ‚vánočního‘ teroristického útoku

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: ČTK

BERLÍN  Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí odpoledne v Berlíně sešla s pozůstalými po obětech loňského teroristického útoku na vánoční trh v německé metropoli. Setkání, které má trvat asi dvě hodiny, by se měl účastnit také Čech Petr Čižmár, jehož manželka Naďa byla jednou z 12 obětí islamistického radikála.

Schůzka přichází jen den před prvním výročím útoku z 19. prosince a v době, kdy Merkelová i německé úřady čelí ostré kritice příbuzných obětí. Ti jí v otevřeném dopise zhruba před dvěma týdny napsali, že „v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem“.

Angela Merkelová
Lidé přichází uctít památku obětí loňského teroristického útoku v Berlíně.

Útok, který si vyžádal i na 70 zraněných, podle nich byl také tragickým následkem politické nečinnosti vlády Merkelové. „Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné,“ napsali pozůstalí, kteří kancléřce vyčítali mimo jiné to, že jim téměř rok po útoku nekondolovala ani osobně, ani písemně.

Tuto výhradu v rozhovoru s ČTK zopakoval i Čižmár, který po úmrtí manželky sám vychovává šestiletého syna. V pondělí se Merkelové, která podle něj stejně jako další politici odmítla přijmout zodpovědnost, chtěl zeptat, proč se s postiženými rozhodla nekomunikovat.

Šéfka německé vlády na tiskové konferenci v Berlíně uvedla, že si je vědoma toho, že si někteří pozůstalí přáli dřívější setkání. Pondělní schůzku ale i tak považuje za velmi důležitou. Postiženým na ní chtěla dát najevo soucit i odhodlání věci zlepšit. Je jí ale jasné, že ztráta pozůstalých se nedá nikdy odčinit.

I na základě stížností příbuzných obětí německé úřady do budoucna změní přístup k pozůstalým a zraněným. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck minulý týden navrhl mimo jiné, aby se jim usnadnil přístup k pomoci přes určité koordinační centrum. Vyslovil se také pro vyšší finanční odškodnění. Vláda už takovou pomoc přislíbila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz