Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mexičtí gangsteři zabili 43 studentů. Unesla a předala jim je policie

Svět

  12:33
IGUALA - Členové mexického drogového gangu se přiznali k vraždě 43 studentů, unesených v září ve městě Iguala. Gangsteři ve výpovědi uvedli, že těla spálili a hodili do řeky. Do případu je pravděpodobně zapletena i místní policie. V mexickém hlavním městě na protest vypukly nepokoje, při kterých demonstrující zapálili dveře prezidentského paláce.

Demonstrace proti masakru 43 studentů v mexické Iguale. Člen ochranky vkleče prosí její účastníky, aby se uklidnili. foto: Reuters

Státní policie po studentech pátrala několik týdnů. Uneseni byli 26. září ve městě Iguala, když na jejich autobus zaútočili členové místní policie, kteří podle některých zpráv pracovali pro bývalého starostu José Luise Abarcu a jeho ženu. Oba dva byli toto úterý zatčeni. Abarca měl podle žalobců od drogových bossů dostávat jako úplatek až 220 000 dolarů každých pár týdnů. Kromě manželského páru bylo v souvislosti s případem zatčeno téměř 60 lidí a pátrání je vyhlášeno i po šéfovi místní policie.

Slogany, vlajky a nadávky ale nejspíš gangstery od dalších vražd neodradí.
Mexičané se shromáždili před prezidentským palácem v hlavním městě Mexika na...
Fotografie 43 studentů, zavražděných v Iguale.
Police v hlavním městě Mexika brání demonstrantům ve vstupu do prezidentského...

Tři členové gangu Guerreros Unidos podle The Telegraph prohlásili, že jim policie studenty předala. Okamžitě poté je zabili, jejich těla spálili na hranici ze dřeva a pneumatik, rozdrtili a v pytlích naházeli do řeky. Mexické úřady nyní čekají na potvrzení identity studentů pomocí DNA testů.

K TÉMATU:

Studenti proti starostovi

„Jsem naštvaný a nešťastný, stejně jako celá mexická společnost,“ řekl mexický generální prokurátor Jesus Murillo Karam na setkání s pozůstalými. Podle něj se Abarca po nedávných studentských demonstracích proti zastupitelstvu města obával, že se studenti chystají narušit projev jeho ženy, která ho měla v úřadě nahradit. Právě na autobusy, které je na projev převážely, zaútočili policisté. Při střetu tři studenti zemřeli, zbylých 43 policisté zajali. 

Po oznámení propukly v hlavním městě Mexika demonstrace. Lidé se shromáždili před prezidentským palácem a nakonec zapálili jeho vstupní dveře. Požadují spravedlnost a přísné tresty pro gangstery.

V Mexiku jsou únosy a vraždy na denním pořádku, kauze zmizelých studentů se však dostalo zvýšené pozornosti poté, co se vyrojily spekulace o zapojení místní policie. Vláda odhaduje, že od začátku „drogové války“ v roce 2006 zmizelo nebo zemřelo přes 22 000 lidí.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat