7. ledna 2016 11:55, aktualizováno  18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezi sexuálními útočníky v Kolíně byli noví syrští žadatelé o azyl, tvrdí německá policie

„Paní Merkelová. Kde jste? Co říkáte? Znepokojuje nás to!“ Ženy protestují před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Paní Merkelová. Kde jste? Co říkáte? Znepokojuje nás to!“ Ženy protestují před... | foto: ČTK

BERLÍN Pokud mezi pachateli hromadných silvestrovských sexuálních útoků v německých městech byli běženci, mohou být vypovězeni z Německa. V televizi N24 to ve čtvrtek řekl ministr spravedlnosti Heiko Maas. Pro tvrdý postup vůči pachatelům a jejich případné vypovězení se vyslovila i kancléřka Angela Merkelová.

V Kolíně a Hamburku o poslední noci loňského roku velké skupiny mužů sexuálně napadaly a okrádaly ženy. Podle svědků to byli muži arabského a afrického vzhledu. Policisté zasahující na Silvestra v Kolíně nad Rýnem řekli deníku Die Welt, že velká část útočníků byli noví syrští žadatelé o azyl.

„Proti sexismu, proti rasismu“. Demonstrace v Kolíně.
Němečtí policisté před kolínským vlakovým nádražím.

Kolínská policie podle Die Welt kontrolovala o silvestrovské noci asi sto mužů, kteří se podíleli na sexuálních napadeních. Část z nich policisté předvedli na služebnu a krátkodobě umístili do vazby. „Jen malá část z nich byli Severoafričané, většina kontrolovaných byli Syřané,“ řekl listu jeden ze zasahujících policistů. „Většinou to byli žadatelé o azyl, kteří nedávno přicestovali. Předložili dokumenty, které se vydávají při podání žádosti o azyl,“ doplnil.

Vedení kolínské policie podle informací deníku zamlčuje informace o původu podezřelých i o okolnostech silvestrovského zásahu. Policejní prezident porýnského velkoměsta Wolfgang Albers dosud uváděl, že policisté totožnost podezřelých neznají a že v souvislosti s incidentem nebyl nikdo zadržen.

Die Welt také odmítl hypotézu vedení policie, že sexuální útoky sloužily jen k odvedení pozornosti od zlodějů. Podle zasahujících policistů mužům nešlo v první řadě o to, aby své oběti okradli. Hlavním motivem činu prý bylo „sexuální pobavení“, jak vypověděli ti z podezřelých, které policie zadržela.

„Kdo si myslí, že se u nás může stavět nad zákony, musí být potrestán, a to bez ohledu na to, odkud pochází,“ prohlásil Maas. Připomněl, že žadatelé o azyl mohou být před ukončením azylového řízení okamžitě vypovězeni, pokud budou odsouzeni přinejmenším k jednomu roku vězení nepodmíněně. „Tato trestní sazba je při sexuálních útocích klidně možná,“ řekl ministr.

Podle kancléřky Merkelové je v souvislosti se silvestrovskými incidenty nutné začít mluvit o soužití rozdílných kultur. Za nepřípustné označila, aby některé skupiny ve společnosti opovrhovaly ženami. „Musíme poslat jasné poselství těm, kdo nejsou ochotni dodržovat náš právní rámec,“ řekla kancléřka s tím, že se jí události v Kolíně a v Hamburku osobně dotkly. Vyslovila se také pro zpřísnění pravidel pro vypovězení lidí, kteří se v Německu dopustí trestného činu.

Policii se zatím přihlásilo přes 120 žen, které byly terčem útoku v okolí nádraží a katedrály v centru Kolína nad Rýnem. Dalších více než padesát trestních oznámení má policie v Hamburku, desítka žen se stala obětí podobného útoku ve Stuttgartu.

Incidenty ve všech městech byly podobné - velké skupiny mladých mužů během oslav příchodu nového roku obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Dvě ženy ohlásily, že byly znásilněny.

Vedení kolínské policie oznámilo, že vyšetřovatelé zatím pomocí videozáznamů identifikovali šestnáct podezřelých.

ČTK