11. července 2017 22:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezi 51 zadrženými při ‚pekle‘ v Hamburku je i Čech. Jednoho demonstranta obvinili z pokusu o vraždu

Policie opakovaně v nepřehledných tmavých uličkách zasahovala proti výtržníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie opakovaně v nepřehledných tmavých uličkách zasahovala proti výtržníkům. | foto:  Petr Topič, MAFRA

HAMBURK Německé státní zastupitelství zveřejnilo národnosti osob zadržených na demonstraci v Hamburku při příležitosti summitu G20, kteří stále zůstávají ve vazbě. Mezi zadrženými je i jeden Čech. V úterý o tom informoval německý server Spiegel Online.

Pouze 28 osob z 51 zadržených jsou Němci. Mezi zadrženými jsou i osoby s mimoevropskou národností. Státní zastupitelství zveřejnilo, že mezi zadrženými bylo šest Italů, tři Francouzi, dva Holanďané, dva Rusové a jeden Švýcar, Rakušan, Španěl, Rumun, Polák, Čech, Maďar, Řek, Venezuelan a Senegalec.

Barikády v ulicích Hamburku.
Do Hamburku přijely posily z okolních měst.

Při protestních akcích nazvaných „Vítejte v pekle“ bylo zadrženo dohromady 228 osob, 186 skončilo ve vazbě. Většina z nich je však již propuštěna. Zadržené osoby byly především mladí muži mezi 16 a 30 lety. Zatýkalo se ve velké míře mimo jiné za rušení pořádku, poškození majetku či ublížení na zdraví. Mezi zatčenými je však i 27letý Němec, obviněný z pokusu o vraždu. Údajně měl laserovým ukazovátkem cíleně oslepovat posádku policejní helikoptéry a tím v nebezpečí uvádět nejen posádku samotnou, ale i veřejnost, kterou by potenciální nehoda zasáhla.

Za těžké narušování pořádku zatčeným hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až deset let, to samé platí i za těžké ublížení na zdraví. Zatčení za poškození majetku mohou být potrestání peněžní pokutou, ale i odnětím svobody až na dva roky.

Najdete na Lidovky.cz