9. července 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pouliční boje v Hamburku pokračovaly. O summitu ani nebudete vědět, sliboval starosta

O klid v ulicích Hamburku se staralo přes 20 000 policistů, zhruba dvě stovky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O klid v ulicích Hamburku se staralo přes 20 000 policistů, zhruba dvě stovky... | foto:  Petr Topič, MAFRA

HAMBURK Ani konec summitu zemí G20 nepřinesl do ulic severoněmeckého Hamburku klid. V noci na neděli dál pokračovaly střety demonstrantů s policií, která kolem půlnoci znovu nasadila i vodní děla a slzný plyn, informovala agentura DPA. Rozehnat se protest několika stovek lidí policisté rozhodli údajně poté, co na ně demonstranti začali házet láhve a dlažební kostky. Několik lidí policie zadržela, několik policistů utrpělo zranění. Nad ránem ale zavládl ve městě klid.

Summit zemí G20, který v Hamburku začal v pátek a skončil v sobotu, provázelo po celou dobu násilí v ulicích. Levicoví radikálové, kteří protestovali proti kapitalismu a globalizaci, rabovali obchody, zapalovali auta, útočili na

policisty a blokovali příjezdové cesty na místo jednání státníků. Průběh závěrečných demonstrací v sobotu večer, kterých se zúčastnilo asi 55 000 lidí, byl ale ještě relativně klidný.

Situace se ve čtvrti Schanzenviertel opět vyostřila až krátce před půlnocí, kdy podle

policie začali demonstranti zasahující policisty napadat. Část ze zhruba šesti set přítomných byla také zahalená, zdůvodnila zásah policie. Na místo dorazila i speciální jednotka, nakonec se ale stáhla a práci přenechala řadovým policistům.

Policisté stojící okolo zbytků hořící barikády.
Vedle vodních děl využívala policie slzný plyn.

Policie od počátku protestů do nedělního rána zadržela v souvislosti s demonstracemi

proti summitu G20 v Hamburku celkem 188 osob.

Pod tlak se kvůli násilným protestům v ulicích dostal hamburský starosta Olaf Scholz, který před summitem obyvatelům druhého největšího německého města sliboval, že si konání vrcholné schůzky ani nevšimnou. Naposledy ho kritizoval například předseda policejních odborů (DPG) Rainer Wendt. „Zesměšňoval nás, když jsme varovali před nepokoji,“ uvedl. Scholz by se podle něj měl „poroučet“.

Scholz už vyjádřil politování, že se nepodařilo dodržet slib, který dal občanům. Policie podle něj ale „dělala, co mohla“. Situace úřady nicméně nepodcenily, uvedl starosta. O klid v ulicích Hamburku se staralo přes 20 000 policistů, zhruba dvě stovky jich v uplynulých dnech utrpěly zranění.

„Skvělou práci“ německá policie odvedla také podle amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Všichni se cítili naprosto v bezpečí navzdory anarchistům,“ napsal na Twitteru před odletem do USA.

Ke kritice protestujících, kteří se uchýlili k násilí, se v příspěvku zveřejněném v neděli v listu Bild am Sonntag připojil ministr zahraničí. „Obraz Německa u mezinárodní veřejnosti události v Hamburku silně naruší,“ uvedl šéf diplomacie Sigmar Gabriel. Politický motiv protestů byl podle něj jen záminkou a pachatelům výtržností šlo jen o násilí. „Pachatelé se nijak neliší od neonacistů a jejich žhářských útoků. S údajně ‚levicovými motivy‘ to nemá nic společného,“ dodal Gabriel.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz