8. července 2017 7:42, aktualizováno  19:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tohle že je Hamburk? Válka ve městě, šok. Místní nechápou

Hamburk, 8.7.2017 SETKÁNÍ, SUMMIT G20. PRO LIDOVÉ NOVINY, REPORTÁŽ. HAMBURK,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamburk, 8.7.2017 SETKÁNÍ, SUMMIT G20. PRO LIDOVÉ NOVINY, REPORTÁŽ. HAMBURK,... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Berlín Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, stavěli barikády, zapalovali auta a útočili na policisty. Policie, která nakonec do zákroku nasadila i speciální jednotky, hovoří o poměrech, které Hamburk ještě nezažil. Hasiči ve městě, které je dějištěm summitu největších světových ekonomik G20, od pátku zlikvidovali 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.

Ulice jsou po nočním řádění již částečně vyklizené. Na řadě míst jsou ale stále zbytky rabování, ohňů a někde i rozteklý asfalt. Násilníci v pátek a v noci rabovali obchody, které se nyní jejich majitelé snaží uklidit a dát do pořádku. Mnoho z nich je ale stále opuštěno, popsal situaci v Hamburku fotoreportér LN Petr Topič.

Lidé si vše fotí a místní jen nechápavě kroutí hlavou. „Válka ve městě,“ řekl otec svému synovi na vysvětlenou, co se to vlastně děje. Obyvatelé města jsou v šoku. „Tak tohle nepamtuji,“ uvedla starší dáma na otázku, co říká na boje polistů s demonstranty.

Demonstrace v Hamburku
Ulice Hamburku po řádění demonstrantů

Místem velkých nepokojů se stala opět čtvrť Schanzenviertel, známá svým levicově radikálním podhoubím. Stovky strážníků tam po několikahodinových nepokojích v noci na dnešek ukončily řádění výtržníků zásahem obrněných vozů, těžkooděnců a speciálních jednotek s vytasenými zbraněmi.

Od pátečního večera stovky maskovaných radikálů oblečených do černého v této čtvrti zapalovaly barikády, do nichž přikládaly, co jim přišlo pod ruku - materiál z okolních staveb, ale i televize. Asi 500 lidí vyrabovalo supermarket i menší obchody, poničili také pobočku banky.

Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že nezasáhla dříve, protože se bála o život strážců zákona. Měla totiž informace, že se na ně radikálové chystají ze střech házet Molotovovy koktejly. Při zákroku po nich pak stříleli z praků kovovými projektily.

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. V noci na dnešek policie zatkla 43 lidí, od začátku protestů už 143.

Demonstranti, proti kterým policie opakovaně používá vodní děla, v pátek rovněž blokovali příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde účastníci summitu G20 jednají. Protesty ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Například manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa z bezpečnostních důvodů několik hodin nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá.

Demonstrace se v severoněmeckém přístavním městě Hamburk uskuteční i dnes, v ulicích by mohlo být až 100.000 protestujících. I když hlavní část dvojice dnešních velkých demonstrací zřejmě bude poklidná, očekává policie zejména po jejich skončení další střety.

Opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), který podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.

Další demonstrace má začít již dopoledne. Summit sice končí již v sobotu odpoledne, ale nikdo se neodváží odhadnout, zda tím pádem skončí také shromáždění a protesty.

Petr Topič, ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz