7. července 2017 19:07, aktualizováno  21:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump s Putinem se poprvé osobně sešli. Dohodli příměří na jihozápadě Sýrie

Prezident Donald Trump potřásá rukou prezidentu Vladimiru Putinovi na summitu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump potřásá rukou prezidentu Vladimiru Putinovi na summitu... | foto: ČTK

HAMBURK  Zhruba dvě a půl hodiny trvalo první osobní jednání prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina, kteří se v pátek odpoledne sešli na okraj hamburského summitu zemí G20. Původně se přitom podle různých zdrojů očekávala půlhodinová až hodinová diskuze. Ministři zahraničí USA a Ruska Rex Tillerson a Sergej Lavrov později prohlásili, že jednání dopadlo velmi dobře.

AP uvedla, že Trump jednání začal otázkou o možném vměšování do amerických prezidentských voleb. „Pokud jde o vměšování Ruska, prezident (Trump) naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti,“ řekl Tillerson k diskuzi o ruské roli v amerických volbách.

Lavrov k postoji Moskvy řekl, že Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo.

Tillerson odpolední diskuzi označil za velmi dobrou výměnu názorů, ačkoli ne ve všem se Moskva s Washingtonem shodují. Žádný termín dalšího společného jednání obou prezidentů stanoven nebyl.

„Jednání bylo velmi konstruktivní,“ řekl Tillerson s tím, že Putin s Trumpem se „velmi rychle naladili na stejnou notu“.

V řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily.

„Rusové to vidí trochu jinak než my, proto s nimi o tom budeme dále diskutovat a budeme je žádat, aby činili více. Rusko s KLDR obchoduje,“ řekl Tillerson. Dodal, že Washington chce na Moskvu naléhat, aby se zasadila o zastavení severokorejských jaderných a raketových ambicí.

Pokud mírové kroky vůči KLDR selžou, tak již podle Tillersona mnoho dobrých možností, jak krizi vyřešit, nezůstane. Americký ministr dodal, že USA i přes nedávné Trumpovo kritické prohlášení na twitteru vůči Pekingu stále věří v pomoc Číny, která je klíčovým spojencem Pchjongjangu.

Oba světoví vůdci si, jak vyplývá z prohlášení jejich ministrů zahraničí, uvědomují složitost současných americko-ruských vztahů, proto se věnovali možnostem, jak v této věci učinit pokrok. Lavrov k tomu řekl, že prezidenti chápou, že je nutné hledat vzájemně výhodné postoje.

USA i Rusko slíbily vytvořit pracovní skupiny, které by se věnovaly otázkám kybernetické bezpečnosti a také volebního vměšování. Zda se ale obě země na podobě příslušné rezoluce o nezasahování do voleb vůbec dohodnou, není podle Tillersona jasné.

Donald Trump a ruský ministr zahraničí Sergei Lavrov.

Donald Trump a ruský ministr zahraničí Sergei Lavrov.

První osobní schůzka Trumpa a Putina trvala přes dvě hodiny, což byla dvojnásobná délka maximálních původních očekávání. Tillerson k tomu poznamenal, že ani jeden z prezidentů se neměl k ukončení diskuze, proto zasáhla americká první dáma Melania Trumpová, která je vyzvala, aby debatu uzavřeli.

Státníci se také dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, které by mohlo platit od neděle. Na tiskové konferenci po jednání obou prezidentů to řekli ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a Rex Tillerson. Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří podpořilo Jordánsko.

První oficiální setkání prezidentů Ruska a USA na summitu G20.

První oficiální setkání prezidentů Ruska a USA na summitu G20.

Ještě před samotnou schůzkou si oba prezidenti podali ruce před novináři. „Je pro mě čest být tady s vámi,“ řekl Trump na úvod Putinovi. „Velmi rád se s vámi osobně setkávám a věřím, že naše schůzka přinese výsledky,“ odpověděl Putin s tím, že telefonní jednání jsou pro vyřešení vzájemných rozporů nedostatečná.

Novináři se Trumpa na úvod odpoledního jednání s Putinem ptali na možné ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, ale šéf Bílého domu na tyto přímé dotazy nereagoval.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz