Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

‚Bosenský řezník‘ Mladič dostal za genocidu a válečné zločiny doživotí

Svět

  12:05
HAAG/PRAHA - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vynesl rozsudek v procesu s bývalým vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem. Podle očekávání ho soud potrestal doživotním vězením za zločiny spáchané jeho silami během bosenské války v letech 1992-1995, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem.

Ratko Mladič před soudem. foto: Reuters

„Jenom jsem bránil svůj lid.“ Právě tato věta zazněla z úst Ratka Mladiče mnohokrát ještě v době, kdy jeho rodnou Bosnu mezi roky 1992 a 1995 sužovala krvavá občanská válka. A zopakoval ji nejednou i poté na svoji obhajobu před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Někdejší bosenskosrbský generál vinu nikdy nepřipustil.

Po dlouhých 22 letech od chvíle, kdy byl v Haagu obviněn z genocidy a válečných zločinů, si ve středu v soudní síni osobně vyslechl rozsudek.

Haagský tribunál uznal Mladiče vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby. V jednom ze dvou bodů týkajících se genocidy ho viny zprostil.

Proces s Mladičem začal 16. května 2012 a závěrečné řeči obžaloby a obhajoby zazněly loni v prosinci. Obžaloba Mladiče má 11 bodů, včetně hlavní odpovědnosti za srebrenický masakr, při němž bosenskosrbské síly v létě 1995 na konci války v Bosně povraždily osm tisíc zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Ratko Mladič u soudního přelíčení.
Ratko Mladić (vlevo) a Radovan Karadžič (vpravo)

Dále mu obžaloba přičítá pronásledování muslimských Bosňáků a Chorvatů, terorizování civilního obyvatelstva při více než tři a půl roku trvajícím obklíčení Sarajeva (nejdelším obléhání v moderních dějinách války) a držení mírové mise OSN jako rukojmí.

Provokatér v soudní síni

Bývalému veliteli bosenskosrbské armády se podle médií během středečního přelíčení udělalo špatně. Mladić se ale po zhruba 50 minutách do soudní síně vrátil, nicméně byl podle televize B92 kvůli nevhodnému chování zase vykázán ven.

Chorvatský deník Večernji list s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že do prostoru za soudní síní přišli členové Mladičovy rodiny a „bělehradští lékaři“. Podle tohoto zdroje panovaly obavy, že vynášení rozsudku nebude pokračovat, respektive že jde o „záměrný pokus o odklad“.

Obhajoba pak skutečně požádala, aby se vynášení verdiktu odložilo, nebo aby se ustoupilo od čtení závěrů a jejich odůvodnění a rovnou byl vynesen rozsudek. To předsedající soudce odmítl s tím, že podle lékařů má Mladić jen zvýšený systolický tlak 170 a nejedná se o „krizi vysokého tlaku“, jak tvrdí obhajoba.

Mezinárodní soudní tribunál odsoudil Ratka Mladiče po 22 letech od válečných...

Během šesti let, kdy se proces s Mladičem táhl, generál často provokoval obžalobu i samotné svědky. Mimo jiné tak z lavice směrem k jedné z přítomných bosenských Muslimek před pěti lety ukazoval, jak si rukou přejíždí po krku, jako by naznačoval podříznutí hrdla. 

Dnes 74letý velitel se také opakovaně odmítal podvolit soudním nařízením a jeho právníci se pravidelně odvolávali na špatný zdravotní stav a zanedbání lékařské péče.

Žalobce Alan Tieger navrhoval pro Mladiče doživotní odnětí svobody. Obhajoba na druhé straně žádala zproštění viny v celém rozsahu, protože se podle ní nepodařilo dokázat, že Mladič zorganizoval krvavé etnické čistky, které provázely občanskou válku v Bosně.

Mladičovi se po válce dařilo 16 let unikat spravedlnosti. Zatčen byl nakonec v Srbsku v roce 2011. Proces s Mladičem je posledním případem haagského tribunálu. Případné odvolání proti středečnímu rozsudku už převezme Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který 22. prosince 2010 ustavila Rada bezpečnosti OSN.

Autor: