Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chceme vzájemný respekt, vzkázala Čína USA. S EU je prý připravená rozvíjet výhodné partnerství

Americká a čínská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká a čínská vlajka. | foto: Reuters

Peking Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že Washington co nejdříve odstraní všechna omezení spolupráce, jež jsou podle Pekingu nepřiměřená. Na tiskové konferenci, která se konala na okraj zasedání parlamentu, to dnes řekl čínský ministr zahraničí Wang I.

Novou americkou vládu přitom varoval, aby podporou Tchaj-wanu „nepřekračovala červenou linii“ a „nezahrávala si s ohněm“. Vyjádřil se také k dalším tématům, včetně problémů v Hongkongu.

Šéf čínské diplomacie podle médií zjevně reagoval na vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena z minulého týdne ke vztahům s Pekingem. Šéf Bílého domu označil „rostoucí soupeření s Čínou“ za klíčovou výzvu, které Spojené státy čelí.

Šéf čínské diplomacie Wang I na tiskové konferenci.
Šéf čínské diplomacie Wang I na online tiskové konferenci.

Wang podle agentury Reuters řekl, že rozdíly mezi Čínou a USA je potřeba zvládat opatrně. Obě strany se podle něj musejí zasazovat o „zdravou konkurenci“, nikoli na sebe vzájemně ukazovat prstem, z čehož nemá prospěch ani jedna z nich.

Šéf čínské diplomacie přitom velice důrazně nabádal novou americkou administrativu, aby zanechala „nebezpečné praxe“ předchozího prezidenta Donalda Trumpa s projevováním podpory Tchaj-wanu. V této věci podle něj „čínská vláda nemá žádný prostor pro ústupky nebo kompromisy“.

„Doufáme, že si nová administrativa USA uvědomí velkou citlivost tchajwanské otázky, bude se držet principu jedné Číny... a odmítne metody předchozí administrativy, která si hrála s ohněm a překračovala červenou linii,“ prohlásil podle agentury TASS Wang.

Pozvánka do Sin-ťiangu

Obě velmoci jsou ve sporu kvůli vlivu v indicko-pacifickém regionu, kvůli ekonomickým praktikám Pekingu, kvůli postupu čínské vlády v Hongkongu a vůči Tchaj-wanu a také například kvůli porušování lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang.

Wang na tiskové konferenci podle tiskových agentur mimo jiné také hájil změny volebního systému v Hongkongu, které by měl čínský parlament schválit na závěr nynějšího zasedání. Plánovaný krok posílí nadvládu pevninské Číny nad Hongkongem a dál omezí demokracii na tomto poloautonomním čínském území. Změny volebního systému, které ministr označil za vylepšení, jsou tam podle něj nutné „v zájmu dlouhodobé stability“.

Pokud jde o Sin-ťiang, Wang se ohradil proti obviňování, že jsou tam porušována lidská práva ujgurské národnostní menšiny. Podle něj se západní politici rozhodli věřit lžím a ujistil, že Čína uvítá, když se do této provincie přijede podívat víc lidí.

Ke vztahu Číny k Evropské unii ministr řekl, že v ní Peking nevidí „systémového rivala“. Čína je podle něj připravena rozvíjet s unií vzájemně výhodné partnerství. „Čínu a Evropu spojuje široký okruh společných zájmů. Vzájemně výhodná spolupráce byla a zůstane hlavní myšlenkou dvoustranných vztahů. Nejsme systémoví rivalové,“ citoval Wanga TASS. 

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...