Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pompeova evropská mise: na programu bude trest pro Berlín za neplnění podmínek i pomoc Polsku

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo foto: Reuters

Washington/Brusel - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí 10. srpna odjede na cestu do Česka, Slovinska, Rakouska a Polska. Oznámil to ve středu na tiskové konferenci. Podle zahraničních médií v ČR plánuje setkání s premiérem Andrejem Babišem, na své cestě by měl jednat mimo jiné i o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa. Konkrétní program zatím není znám.
  16:12aktualizováno  22:38

Šéf americké diplomacie má podle serveru Politico zahájit evropská jednání v Praze. Předmětem hovorů má být i bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.

Pentagon minulý týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy zhruba 12 000 vojáků z Německa. Trump chce odchodem přibližně třetiny jednotek působících v zemi „potrestat“ Berlín za to, že neplní závazek zvýšit výdaje na obranu. O přesun části jednotek usiluje mimo jiné Polsko, jehož metropoli má Pompeo navštívit v sobotu 15. srpna. Ve stejný den si Poláci připomenou 100. výročí bitvy u Varšavy.

Ministr obrany USA Mark Esper tento týden přislíbil, že pošle do Polska další tisícovku vojáků. Stažení jednotek z Německa vysvětlil jako strategický krok, který umožní přesunout vojáky blíže ruským hranicím. Jeho výrok však brzy popřel Donald Trump, který řekl, že je ochoten o stažení vojáků znovu jednat, pokud Berlín zvýší svoje výdaje na zbrojení, které by podle dohody členů NATO měly dosahovat dvou procent HDP.

Tématy Pompeova jednání v Evropě budou podle webu kromě přeskupování jednotek také bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.

Autor: