Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mise USA v Afghánistánu skončí 31. srpna, má jasno Biden. I přes sílící Tálibán

Američané na základně v Afghánistánu foto: ČTK

Washington - Americká vojenská mise v Afghánistánu skončí 31. srpna, řekl americký prezident Joe Biden. Šéf Bílého domu připustil, že afghánské islamistické hnutí Tálibán je vojensky nejsilnější od roku 2001, ale zároveň zdůraznil, že o své budoucnosti musí afghánský lid rozhodnout sám, a že nehodlá obětovat další generaci Američanů válce, která se nedá vyhrát.
  21:16aktualizováno  9. července 8:04

 Biden současně ujistil, že pro Afghánce, kteří s USA spolupracovali, je ve Spojených státech místo. Evakuace lidí se speciálními pasy začne tento měsíc.

Biden se vyslovil k podrobnostem ukončení afghánské mise, která začala před 20 lety, po teroristických útocích na Spojené státy. USA tento týden oznámily, že z asijské země stáhly 90 procent personálu a techniky. Další mají odejít do konce srpna s výjimkou asi 650 vojáků, zajišťujících bezpečnost amerického velvyslanectví v Kábulu, napsala agentura Reuters.

Americká armáda opustila afghánskou leteckou základnu Bagrám uprostřed noci a...
Základna v Bagrámu hlídaná afghánskou armádou

„Nejeli jsme do Afghánistánu budovat stát. Afghánští vůdci se musejí spojit a rozhodnout o budoucnosti sami,“ řekl americký prezident.

Biden se snaží zdůvodnit stahování v době rozsáhlých územních zisků Tálibánu. Rozhodl se odsun dokončit s tím, že jde o situaci, která „nemá vojenské řešení“. Afgháncům doporučil najít způsob soužití s Tálibánem „v zájmu míru a stability“.

Prezident zdůraznil, že „Američané dosáhli svých cílů“, jaké si stanovili při invazi do Afghánistánu po teroristických útocích ze září 2001, a to včetně vykořenění základen teroristické sítě Al-Káida a zabránění dalším teroristickým útokům na USA. Dále je „odpovědnost na Afgháncích“.

Připomněl, že zatím se nikomu nepodařilo Afghánistán sjednotit a že je velice nepravděpodobné nastolení vlády, která by ovládala celou zemi.

Američané opustili základnu Bagrám v noci a neřekli nám to, zlobí se afghánský generál

Prezident prohlásil, že Tálibánu nedůvěřuje, ale že není nezbytné, aby hnutí zemi převzalo. Dodal, že důvěřuje schopnostem afghánské armády. Americká tajná služba se podle něj nedomnívá, že afghánská vláda musí padnout. USA nyní přeskupují síly k boji proti terorismu tam, kde je toho zapotřebí.

Slíbil také, že pro spojenecké Afghánce je v USA místo. Nejprve je ovšem Američané začnou přesouvat do třetích zemí; přímá evakuace těch, kteří mají speciální víza, začne tento měsíc.

Agentura Reuters připomněla, že Washington souhlasil se stažením amerických jednotek v rámci dohody s Tálibánem vyjednané Bidenovým předchůdcem Donaldem Trumpem, přesto ale někteří republikáni kritizují za stažení Bidena, jenž byl dlouhodobě skeptický ohledně vyhlídek Američanů vyhrát afghánskou válku.

Tálibán v poslední době ovládl pohraniční oblasti sousedící s Íránem, Tádžikistánem, Turkmenistánem, Čínou a Pákistánem. Americká zpravodajská komunita se podle Reuters domnívá, že afghánské vládní síly jsou slabé a že vláda v Kábulu nemá dobré ani krátkodobé vyhlídky na přežití. Americká vláda se potýká rovněž s plány na vydání víz pro nejvíce ohrožené Afghánce, včetně tlumočníků zahraničních jednotek. Ochránci lidských práv se snaží prosadit na seznam také více než 2000 zranitelných afghánských žen.

Autor: