Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mládež v Nizozemsku zapálila testovací centrum na covid, po policii házela pyrotechniku

Požár testovacího centra na covid ve městě Urk způsobila skupina mladých lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár testovacího centra na covid ve městě Urk způsobila skupina mladých lidí. | foto: Printscreen/Twitter

Londýn/Amsterodam Nizozemská policie v neděli nasadila vodní děla i psy k rozehnání protestu proti epidemickým omezením v centru Amsterodamu. Zadržela více než 100 lidí, kteří házeli kamení a pyrotechnické předměty. V obci Urk mládež už v noci na neděli zdevastovala středisko pro testy na covid-19 a házela po strážcích pořádku zábavní pyrotechniku. Zasahovala i policie v Londýně, kde se na nelegálním večírku sešlo asi 300 lidí.

Demonstrace na Muzejním náměstí v Amsterodamu porušila zákaz veřejných shromáždění den poté, co vláda vyhlásila zákaz nočního vycházení. Protestující, které svolali částečně provozovatelé restaurací otrávení dlouhotrvající uzávěrou, nesli transparent s nápisem „Zastavte lockdown“, informovala agentura Reuters.

Starostka Amsterodamu Femke Halsemaová označila náměstí v centru metropole za vysoce rizikovou zónu a dala policii pravomoc preventivně kontrolovat lidi kvůli případným zbraním.

Policie náměstí vyklidila, když lidé ignorovali výzvy k opuštění prostranství, a zadržela ty, kteří po jejích příslušnících v okolních ulicích házeli kamení a pyrotechniku.

Požár očkovacího centra ve městě Urk. Mládež po policii házela pyrotechniku.
Místo, kde shořelo testovací centrum na covid.

V Nizozemsku začal poprvé od druhé světové války platit noční zákaz vycházení, uvedla agentura AP. Platí od 21:00 do 04:30. Část veřejnosti s omezením nesouhlasí, policie musela už v sobotu 25 lidí zadržet. Jen v sobotu policie kromě toho rozdala asi 3600 pokut za nerespektování protiepidemických opatření.

Výjimky z nočního zákazu vycházení mají například cesty k lékaři, lidé vykonávající nezbytné profese nebo ti, kteří venší psy. Školy a obchody jsou v Nizozemsku zavřené od poloviny prosince a bary a restaurace ještě o dva měsíce déle.

V rybářském městečku Urk, zhruba 80 kilometrů od Amsterodamu, mladí lidé jako projev nesouhlasu s protiepidemickými opatřeními vyrazili do ulic, házeli kamení na zasahující policisty, zničili policejní auto a nakonec zapálili mobilní testovací středisko.

„Není to jenom nepřijatelné, je to jako políček do tváře, zejména místním zdravotníkům, kteří dělají, co mohou, a testovacímu centru, které se snaží pomáhat lidem z Urku,“ uvedly v reakci na útok místní úřady.

Pokuty celkem za 15.000 liber (asi 440.000 Kč) podle serveru BBC rozdala v noci na dnešek i londýnská policie účastníkům nelegálního večírku, kde bylo 300 lidí. Policie nikoho nezadržela, uložila ale 78 pokut, nejčastěji 200 liber (asi 5700 Kč) za porušování protiepidemických opatření. Mnoha hostům se podařilo pokutě vyhnout, protože pořadatelé po příchodu policie zablokovali dveře, takže lidé mohli utéct.

Londýnská policie za poslední měsíc zasahovala u několika nelegálních setkání, včetně večírku zhruba 200 lidí v Kensingtonu nebo svatby se 150 hosty.

V Londýně pak v noci na neděli policie zasahovala u nelegálního večírku, kde se setkalo na 300 lidí. Nikoho nezadržela, uložila ale 78 pokut, nejčastěji ve výši 200 liber (asi 5700 korun) za porušování protiepidemických opatření. Mnoha hostům se podařilo pokutě vyhnout, protože pořadatelé při příchodu policie zablokovali dveře a lidé utekli.

Londýnská policie za poslední měsíc zasahovala u několika nelegálních setkání, včetně večírku zhruba 200 lidí v Kensingtonu nebo svatby se 150 hosty.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...