Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výbuch poškodil centrum pro testování na koronavirus v Nizozemsku. Policie hovoří o úmyslné akci

V lednu se v nedalekém Bovenkarpselu stalo testovací centrum terčem žhářského útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V lednu se v nedalekém Bovenkarpselu stalo testovací centrum terčem žhářského útoku. | foto: ČTK

Amsterodam/Brusel Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. Našel se u něj kovový válec, který podle vyšetřovatelů při incidentu sehrál roli. Policejní mluvčí Menno Hartenberg řekl, že zařízení, které výbuch způsobilo, musel někdo ke klinice umístit. „Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou,“ dodal.

Šéf veřejné zdravotnické služby André Rouvoet incident nazval zbabělým činem a volal po rychlém zadržení pachatele. „Naši lidé po celé zemi tvrdě pracují na tom, aby ochránili společnost před touto pandemií. (...) Tohle se týká nás všech,“ prohlásil.

Agentura AFP připomíná, že ve vesnici Urk nedaleko Bovenkarpselu se v lednu...
Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku....

V Nizozemsku v poslední době panuje v souvislosti s bojem proti koronaviru zvýšené napětí. Země v lednu po vyhlášení nočního zákazu vycházení zažila dramatické nepokoje, při nichž policie zatkla stovky lidí. Podle Reuters sílí hněv namířený proti zdravotnickým činitelům a například šéf Nizozemského národního institutu veřejného zdraví (RIVM) se nyní na veřejnosti pohybuje s ochrankou.

Agentura AFP zase připomíná, že testovací středisko už se v Nizozemsku terčem útoku stalo. V lednu někdo zapálil to ve vesnici Urk, která leží nedaleko Bovenkarspelu.

Nizozemsko za dva týdny čekají celostátní volby, které jsou obecně brány jako referendum o krocích vlády souvisejících se šířením covidu-19. V zemi ve středu poprvé po měsících došlo k uvolnění karanténního režimu, zákazníky mohly za mimořádných opatření přijmout kadeřnictví i méně důležité obchody.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...