Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Morales obsadil ložiska bolivijského plynu

Svět

  7:52
LA PAZ - Nejhorší představy světových ropných firem, které těží v Bolívii, se zřejmě začínají naplňovat. Bolivijský prezident Evo Morales totiž nařídil vojákům a technikům, aby obsadili na 56 nalezišť a zpracovatelských závodů, které patří zahraničním společnostem.

Bolívijský prezident Evoí Morales foto: AFP

Bolivijský prezident dal cizím těžařským firmám ultimátum. Jestli do půl roku nepodepíšou nové smlouvy, budou muset zemi opustit. „Toto je pouze začátek ... zítra či pozítří to bude důlní průmysl, pak lesnictví a nakonec to budou všechny přírodní zdroje, o něž naši předkové bojovali,“ slíbil v pondělí Morales jásajícímu davu v La Pazu.

„Plenění zahraničních společností skončilo. Pokud nebudou (zahraniční společnosti) respektovat rozhodnutí lidu, donutíme je k tomu silou,“ dodal aymarský indián, který se letos v lednu ujal prezidentského úřadu jako první domorodý obyvatel země.

Vojáci by měli rafinerie formálně zatím jen „chránit před sabotážemi“. Morales k tomu vydal prezidentský dekret, kde jsou vypsány podmínky, které mají jednotlivé firmy plnit v nových smlouvách. Společnosti budou nyní muset bolivijskému státu platit licenční poplatky ve výši 50 až 60 procent hodnoty produkce, na dvou největších nalezištích zemního plynu ale zřejmě až 82 procent.

Podle BBC bude výše poplatku závislá na tom, kolik kubických metrů plynu se v dané lokalitě denně vytěží. Státní úředníci by proto měli během následujícího půlroku u dvaceti státem určených firem provést audit. Zástupci zahraničních společností, mezi nimiž jsou brazilský Petrobas, španělský Repsol, francouzský Total či britský BP, i jednotlivé národní vlády již vyjádřili své znepokojení.

„Pokud budeme moci získat jen 18 procent, nebudeme do těžařského průmyslu v Bolívii dále investovat,“ uvedl pro agenturu AFP José Sergio Gabrielli, prezident Petrobasu, který v Bolívii kontroluje přes 45 procent produkce plynu. Gabrielli ale dodal, že prezidentský dekret se dá interpretovat „mnoha způsoby“. Možná i proto bylo obsazování lokalit, kde zahraniční společnosti těží, tak zmatené.

Podle španělského listu El País, který situaci v zemi, jež bývala španělskou kolonií, pečlivě sleduje, zde někteří vojáci jen vztyčili státní vlajku. Jiní doprovodili vládní zástupce, kteří obsah nového dekretu šéfům jednotlivých rafinerií předali.

Stojí za to připomenout, že Morales právě v El Paísu v lednu po svém zvolení ubezpečil, že znárodňovat a vyhánět zahraniční firmy z Bolívie v žádném případě nebude. Morales kontrolu nad ložisky plynu vyhlásil den po návratu z Havany. Zde s vůdci Kuby a Venezuely upevnil politické a obchodní spojenectví. V Havaně zřejmě získal i inspiraci pro svůj nynější postup.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...