Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mozaika s portrétem prezidenta Putina v chrámu armády musela na jeho přání pryč

Chrám, třetí největší v Rusku o kapacitě 6000 míst, měl být otevřen 9. května, kdy si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem a jeho spojenci. foto: Reuters

Moskva - Mozaika s portrétem Vladimira Putina musela pryč ze zdi nového hlavního chrámu ruské armády ve městě Kubinka nedaleko Moskvy. Napsal to list Kommersant s odvoláním na zdroje v ruské pravoslavné církvi, podle nichž se tak stalo na základě přání samotného prezidenta.
  11:19

Ruské knihkupectví podává zákazníkům knihy doslova po lopatě

Chrám Kristova vzkříšení v Kubince, který má podle deníku status hlavního chrámu ruských ozbrojených sil, byl vyzdoben mozaikami Putina a řady dalších významných aktuálních i minulých ruských činitelů, včetně Josifa Stalina. Pravoslavná církev tento počin vysvětlila tradicí zachycovat na zdech chrámů historické scény.

Mozaika s portrétem Vladimira Putina musela pryč ze zdi nového hlavního chrámu ruské armády ve městě Kubinka nedaleko Moskvy

Kommersant připomněl, že mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už 26. dubna řekl, že prezident o mozaice se svým vyobrazením v chrámu ví. Je však názoru, že zatím je brzy hodnotit jeho práci takovýmto způsobem. Zda mozaiky dalších osob zůstanou na místě, nebo půjdou také dolů, není ze zprávy listu zřejmé.

Chrám, třetí největší v Rusku o kapacitě 6000 míst, měl být otevřen 9. května, kdy si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem a jeho spojenci. Nyní však bylo rozhodnuto o odkladu tohoto slavnostního aktu kvůli pandemii koronavirové nemoci covid-19.

Autor: