3. ledna 2018 21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mráz má v USA další oběti. Na jihovýchodě se formuje zimní bouře

Zamrzlá fontána v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zamrzlá fontána v New Yorku. | foto: Reuters

NEW YORK Už 16 úmrtí z posledních dní v celých Spojených státech je spojováno s mimořádně chladným počasím, které svírá velkou část země od vánočních svátků. Od Floridy navíc směřuje na sever podél východního pobřeží výrazná tlaková níže, která má do New Yorku či Bostonu přinést husté sněžení a silný vítr.

Po úmrtích desítky lidí na středozápadě se objevily zprávy o dalších obětech zimy ve státech Texas, Mississippi a Michigan. Na předměstí Detroitu umrzla šestadevadesátiletá žena, v Plantersville v Mississippi pak na následky mrazu zemřela pětačtyřicetiletá žena, kterou nalezli v bezvědomí na verandě. V Texasu zřejmě kvůli mrazivému počasí pak zahynuli dva bezdomovci.

Kanadský server CBC News uvedl, že do Spojených států proudí arktický vzduch, který běžně cirkuluje v obrovském systému proudění kolem severního pólu. „A když oslabí, je to jako kdyby praskla přehrada,“ poznamenal meteorolog ze společnosti Atmospheric Environmental Research Judah Cohen. Současná situace ale není významná ani tak zaznamenanými teplotami, jako spíš tím, jak dlouho se v USA drží. V New Yorku se od Vánoc rtuť teploměru nedostala nad bod mrazu.

K tomu dnes přibyla zimní bouře, která přinesla mrznoucí déšť, déšť se sněhem a sněžení na Floridu či do Georgie. Ve floridském Tallahassee údajně sněžilo poprvé po 28 letech a kvůli nepříznivému počasí zůstalo na Floridě zavřeno několik zábavních parků. Školy napříč celým jihovýchodem USA odvolaly výuku, ty v Alabamě na příští dny posunuly začátek vyučování, aby se žáci vyhnuli ranním mrazům.

Provoz dnes kvůli největším přívalům sněhu od roku 2010 přerušilo mezinárodní letiště u města Savannah v Georgii. Z obav kvůli blížící se zimní bouři ohlásilo výpadek také letiště v Charlestonu v Jižní Karolíně. Sníh a náledí působily problémy řidičům po celých Spojených státech, přičemž u města Buffalo podle televize CNN bouralo v jediné hromadné havárii 75 vozidel.

Mrazivé počasí má v řadě států vydržet alespoň do víkendu, už ve čtvrtek ale má výrazně zesílit zmiňovaná tlaková níže, která se bude ubírat na sever podél pobřeží Atlantiku. Sněžit má po celé jeho délce, přičemž v New Yorku se očekává kolem 15 centimetrů sněhu a v Bostonu ještě asi o deset centimetrů více.

Bouři bude provázet vítr o rychlosti až 95 kilometrů v hodině. Kvůli znepokojivé předpovědi hodlá letecká společnost American Airlines zrušit čtvrteční spoje na Loganově mezinárodním letišti v Bostonu. Podle vývoje by ale mohla začít umožňovat přílety ve večerních hodinách.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!