29. prosince 2017 20:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA a Kanadu zasáhly extrémní mrazy, budou pokračovat i v novém roce

I přes velké mrazy přišli lidé pozorovat Niagarské vodopády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I přes velké mrazy přišli lidé pozorovat Niagarské vodopády. | foto: ČTK

WASHINGTON/OTTAWA Z Michiganu, který patří k americkým státům zasaženým velkým mrazem, hlásili v pátek až 30 dopravních nehod. Podle místního tisku na západě Michiganu v noci napadlo 15 centimetrů sněhu a silnice jsou kluzké. S velkými mrazy nebo přívaly sněhu se potýká podle agentury AP polovina USA. Hluboko pod bodem mrazu jsou teploty už několik dní také v Kanadě, kde kvůli tomu omezili programy oslav konce roku i provoz v některých lyžařských střediscích.

Americká meteorologická služba oznámila, že mrazy budou pokračovat o víkendu a zřejmě i po Novém roce. Silné sněžení se během pátku očekává na severozápadě, zatímco u pacifického pobřeží má silně pršet.

Potíže na silnicích jsou hlášeny nejenom z Michiganu, ale také z Jižní Dakoty, kde na podchlazení zemřela 83letá žena. Po nehodě vystoupila z auta a za velké zimy se vydala hledat pomoc.

Na některých místech se zřizují vyhřívané přístřešky pro lidi, kteří se dostanou do potíží. Město Boston vyslal své pracovníky do ulic, aby přesvědčili bezdomovce, že je třeba spát v noclehárnách. Těm, kteří to odmítají, pracovníci dávají deky, teplé oblečení a horké nápoje. V Ohiu úřady vyzvaly občany, aby kontrolovali staré osoby v rodině a sousedství a zajistili, že budou v teple.

Ve čtvrtek byly naměřeny teplotní rekordy od Arkansasu po Maine, o víkendu může mráz dorazit i do Texasu a na severozápad Floridy.

V Kanadě klesla teplota až na minus 46 stupňů, lyžařská střediska omezují provoz


Z několika kanadských provincií jsou hlášeny velké mrazy několik dní. V Ottawě, kde v pátek v poledne naměřili minus 19 stupňů Celsia, úřady zrušily venkovní část programu plánovaného k oslavám konce roku.

Varování před extrémními mrazy stále platí pro šest provincií - Britskou Kolumbii, Albertu, Ontario, Quebec, Manitobu a Saskatchewan. V posledních dvou dnech teploty klesly až na 46 stupňů pod nulou. Britskou Kolumbii v noci postihl mrznoucí déšť, který způsobil výpadky v dodávce elektřiny. Zůstalo bez ní 9000 zákazníků.

V Quebeku místní energetická společnost požádala několik lyžařských středisek o omezení provozu, protože firma musí dát přednost soukromým odběratelům, u nichž se prudce zvýšila spotřeba. Stanice Bromont východně od Montrealu oznámila, že kvůli požadavku energetiků uzavře do začátku ledna několik sjezdovek a na ostatních omezí provozní hodiny.

Niagarské vodopády lákají turisty navzdory mrazům


I přes extrémní mrazy si někteří turisté nenechali ujít Niagarské vodopády v zimním období.

Návštěvníci Niagarských vodopádů v prosinci. Teploty klesají hluboko pod bod...
I přes velké mrazy přišli lidé pozorovat Niagarské vodopády.
ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz