Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nebývalé mrazy sužují Texas, už si vyžádaly 60 obětí. Biden schválil vyhlášení velké katastrofy

Vojenské vozy musí převážet obyvatele Texasu do vyhřívaných center. Miliony lidí na jihu USA jsou bez proudu. foto: Reuters

Washington - Americký prezident Joe Biden v sobotu schválil vyhlášení velké katastrofy v Texasu, který sužují nebývalé mrazy. S odvoláním na Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA) o tom informovala agentura Reuters. Šéf Bílého domu tím uvolnil cestu pro další federální finanční pomoc pro stát.
  17:46

Pojišťovny očekávají kvůli počasí v Texasu rekordní ztráty. Současné mrazy v USA zřejmě připravily o život téměř 60 osob.

Texaský senátor Ted Cruz čelí kritice, před mrazy ve svém státě unikl do Mexika

Situaci v Texasu a v okolních státech již několik dní komplikuje rekordně mrazivé počasí, které v některých místech přerušilo zásobování elektřinou a vodou. Dodávky proudu se postupně obnovují a teploty by měly začít růst, zhruba 13 milionů lidí má však stále problémy se zajištěním pitné vody.

Vyhlášení nového stavu pro obyvatele Texasu znamená snadnější přístup jednotlivců k federální pomoci, včetně asistence při hledání dočasného bydlení, opravy domu či získání půjček s nízkým úrokem.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dříve uvedla, že Biden je v kontaktu se starosty některých největších texaských měst, jako Houston, Austin a Dallas, aby se ujistil, že jsou pro ně dostupné vládní finance. Biden uvedl, že se chystá navštívit Texas, pokud jeho přítomnost nebude zátěží při pomoci.

Situaci v Texasu a v okolních státech již několik dní komplikuje rekordně...
Texas se potýká s výpadky proudu a třeskutými mrazy.

Miliony lidí na jihu USA dál čelí absenci elektřiny a vody při třeskutých mrazech, mrtví přibývají

Kromě Texasu zasáhly tento týden sněhové a mrazivé bouře také několikdalších států na jihu USA, které rovněž hlásí výpadky dodávek vody. V regionu nejsou takové mrazivé teploty obvyklé.

Ratingová agentura zaměřená na pojišťovny A.M. Best varovala, že pojišťovny by mohly za první čtvrtletí utrpět rekordní ztráty kvůli zimní bouři v Texasu, která ochromila elektrickou síť a způsobila rozsáhlé škody na majetku, včetně zhroucených střech a prasklých potrubí. Bouře by se tak mohla stát nejnákladnější událostí související se zimním počasím v Texasu. Mluvčí Texaské rady pojišťoven Camille Garciová podle agentury Reuters uvedla, že pojišťovny v Texasu očekávají stovky tisíc hlášení o škodách.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat