Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Texas zasáhly třeskuté mrazy. Obnova těžby ropy potrvá podle těžařů nejméně dva týdny

Svět

  15:34
New York/Houston (USA) - Obnova těžby ropy z břidličných formací na jihu Spojených států potrvá nejméně dva týdny, cesta k normálu ale bude ještě delší, odhadují podle agentury Reuters těžaři.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Stát Texas a okolí zasáhly v minulých dnech prudké mrazy, kvůli kterým se zastavila prakticky veškerá těžba ropy a zemního plynu. Obnovit zbývá těžbu více než dvou milionů barelů denně.

Na některých místech v Texasu venkovní teploty v minulém týdnu spadly až k minus 20 stupňům Celsia. Odvětví se stále potýká s těžkostmi, zejména kvůli zamrzlému potrubí a výpadkům v dodávkách elektřiny. Energetici část dodávek sice obnovili, někde ale problémy přetrvávají.

Po extrémních mrazech čelí Texasané likvidačním účtům za proud, v Tennessee zas trvají problémy s vodou

Odstávka těžby ropy v Permské pánvi, jednom z nejvýznamnějších míst v USA pro těžbu ropy, snížila těžbu o dva až čtyři miliony barelů denně, což představuje skoro 40 procent těžby v celých Spojených státech. V Permské pánvi jde o největší přerušení těžby způsobené počasím. Těžkosti se dotkly asi pěti milionů barelů denně, které se tam předtím těžily.

Objem těžby, která byla přerušena, představuje dvě až čtyři procenta globální poptávky. Pokud se bude situace v Texasu a okolí vracet k normálu jen pozvolna, budou to patrně nadále pociťovat i světové trhy.

Nebývalé mrazy sužují Texas, už si vyžádaly 60 obětí. Biden schválil vyhlášení velké katastrofy

To by mohlo znamenat i další růst cen, které už v minulých dnech vystoupily na maximum za poslední rok. Severomořská ropa Brent se pohybuje kolem 63 dolarů za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se prodává kolem 60 dolarů.

„Myslím, že to chvíli potrvá, než se to tam zlepší,“ řekl manažer jedné z firem v Permské pánvi, který chtěl zůstat v anonymitě.

Za jiných okolností lze těžbu obnovit poměrně rychle, až mrazivé počasí poleví, tentokrát jde ale o bezprecedentní rozsah výpadku, upozornila šéfka výzkumu ve společnosti Wood Mackenzie Jodi Quinnellová. „V Permské pánvi je to teď určitě jiné, z části kvůli obrovskému objemu těžby, která stojí,“ řekla.

Texaský senátor Ted Cruz čelí kritice, před mrazy ve svém státě unikl do Mexika

Těžba v Permské pánvi klesla o 35 procent a dostala se pod tři miliony barelů denně. To je poprvé od roku 2018, kdy klesla pod tuto hranici, ukazují data Wood Mackenzie. Těžební podniky se snaží těžbu rychle obnovit, k popraskanému potrubí se ale kvůli zledovatělé silnici často ani nemohou dostat nákladní auta, která vezou potřebné vybavení.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat