19. ledna 2018 22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Můj mozek se zmenšuje‘, maďarští studenti protestovali proti vzdělávacímu systému

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Studenti protestovali před maďarským parlamentem. Nelíbí se jim vzdělávací... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti protestovali před maďarským parlamentem. Nelíbí se jim vzdělávací... | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Několik tisíc vysokoškolských studentů v pátek demonstrovalo před sídlem parlamentu v Budapešti a domáhali se zlepšení vzdělávacího systému, který podle nich selhává v přípravě na život v 21. století. Mnozí drželi „rozhněvané smajlíky“, jiní označovali režim premiéra Viktora Orbána za diktaturu, napsala agentura AP a dodala, že Orbán až na pár výjimek „znárodnil“ školský systém a zpřísnil kontrolu nad vydáním učebnic.

Rovněž agentura Reuters odhadla počet studentů a žáků, demonstrujících v mrznoucím dešti, na tisíce. Přišli i s transparenty typu „Cítím, jak se stávám zbytečný“ či „Můj mozek se zmenšuje“.

„Vzdělávací systém z nás udělal úzkostné a nerozhodné dospělé s nepodloženými nápady,“ prohlásil před davem student András Bognar. Studenti žádali větší pružnost ve vzdělávání místo šprtání podle osnov.

„Přišla jsem, protože naprosto souhlasím s názorem, že systém veřejného školství je ve špatném stavu,“ poznamenala jednadvacetiletá Flora Kokendiová.

Orbánovi kritici tvrdí, že premiér si neporadil s reformou státem spravovaného školství a zdravotnictví, trpících i odchody mladých lidí do západní Evropy.

Podle maďarské tiskové agentury MTI před parlamentem demonstrovalo asi 1800 studentů. Dožadovali se „spravedlivějšího a demokratičtějšího školství, které by se více zaměřovalo na vzdělávání“.

Studenti protestovali před maďarským parlamentem. Nelíbí se jim vzdělávací...
Podle maďarské tiskové agentury MTI před parlamentem demonstrovalo asi 1800...


Daniella Tóthová, která studuje v Györu na západě Maďarska, uvedla, že na vysokých školách chybí svoboda slova a nejsou zajištěny rovné příležitosti. Obvinila systém studentských půjček, že připravuje mladé lidi o svobodu pohybu. Předseda studentského parlamamentu Krisztián Kormos vytýkal systému nedůslednost a rychlé změny požadavků.

Demonstranti se podle MTI také domáhali dialogu s odpovědnými činiteli a žádali omezit výuku na 30 hodin týdně v případě studentů ve věku 14 až 18 let a v případě mladších na 25 hodin.

ČTK
  • 6Diskuse