19. ledna 2018 22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Můj mozek se zmenšuje‘, maďarští studenti protestovali proti vzdělávacímu systému

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Studenti protestovali před maďarským parlamentem. Nelíbí se jim vzdělávací... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti protestovali před maďarským parlamentem. Nelíbí se jim vzdělávací... | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Několik tisíc vysokoškolských studentů v pátek demonstrovalo před sídlem parlamentu v Budapešti a domáhali se zlepšení vzdělávacího systému, který podle nich selhává v přípravě na život v 21. století. Mnozí drželi „rozhněvané smajlíky“, jiní označovali režim premiéra Viktora Orbána za diktaturu, napsala agentura AP a dodala, že Orbán až na pár výjimek „znárodnil“ školský systém a zpřísnil kontrolu nad vydáním učebnic.

Rovněž agentura Reuters odhadla počet studentů a žáků, demonstrujících v mrznoucím dešti, na tisíce. Přišli i s transparenty typu „Cítím, jak se stávám zbytečný“ či „Můj mozek se zmenšuje“.

„Vzdělávací systém z nás udělal úzkostné a nerozhodné dospělé s nepodloženými nápady,“ prohlásil před davem student András Bognar. Studenti žádali větší pružnost ve vzdělávání místo šprtání podle osnov.

„Přišla jsem, protože naprosto souhlasím s názorem, že systém veřejného školství je ve špatném stavu,“ poznamenala jednadvacetiletá Flora Kokendiová.

Orbánovi kritici tvrdí, že premiér si neporadil s reformou státem spravovaného školství a zdravotnictví, trpících i odchody mladých lidí do západní Evropy.

Podle maďarské tiskové agentury MTI před parlamentem demonstrovalo asi 1800 studentů. Dožadovali se „spravedlivějšího a demokratičtějšího školství, které by se více zaměřovalo na vzdělávání“.

Studenti protestovali před maďarským parlamentem. Nelíbí se jim vzdělávací systém v Maďarsku.
Podle maďarské tiskové agentury MTI před parlamentem demonstrovalo asi 1800 studentů.


Daniella Tóthová, která studuje v Györu na západě Maďarska, uvedla, že na vysokých školách chybí svoboda slova a nejsou zajištěny rovné příležitosti. Obvinila systém studentských půjček, že připravuje mladé lidi o svobodu pohybu. Předseda studentského parlamamentu Krisztián Kormos vytýkal systému nedůslednost a rychlé změny požadavků.

Demonstranti se podle MTI také domáhali dialogu s odpovědnými činiteli a žádali omezit výuku na 30 hodin týdně v případě studentů ve věku 14 až 18 let a v případě mladších na 25 hodin.

ČTK
  • 6Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.