Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Motiv Eritrejcova činu je zatím neznámý. Ve Švýcarsku po něm od minulého týdne pátrali

Svět

  11:52aktualizováno  16:26
Frankfurt nad Mohanem - Po pondělní vraždě osmiletého chlapce, kterého pod vlak na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem strčil 40letý Eritrejec, chce německý ministr vnitra Horst Seehofer vyslat více policistů do ulic či zavést technická opatření pro zlepšení bezpečnosti na nádražích. O motivu muže, který žil od roku 2006 ve Švýcarsku, zatím policie nic neví.

Na místě činu v úterý panovalo zděšení. Mnozí lidé na nástupišti číslo sedm pokládali květiny, svíčky a plyšové medvídky. foto: Reuters

Od minulého týdne nicméně po Eritrejci pátrala švýcarská policie kvůli tomu, že napadl nožem sousedku. Podle ní trpěl muž psychickými problémy, kvůli kterým byl na nemocenské.

Muž ve Frankfurtu shodil pod vlak matku s dítětem. Osmiletý chlapec zemřel

„Potřebujeme nutně více policistů v ulicích,“ uvedl Seehofer na tiskové konferenci, kterou svolal v reakci na případ z Frankfurtu nad Mohanem. Smrt osmiletého chlapce označil za „chladnokrevnou vraždu“. Kromě většího množství policistů v ulicích požaduje Seehofer také více bezpečnostních kamer a další „technická řešení“, která by přispěla k většímu pocitu bezpečí lidí nejen na nádražích.

Eritrejec, který v pondělí na frankfurtském hlavním nádraží shodil ženu a její dítě na koleje před přijíždějící vlak, je podle policie otcem tří dětí. Narodil se v Eritreji, od roku 2006 žije ale ve Švýcarsku, kde o dva roky později dostal azyl. Švýcarská policie potvrdila, že podezřelý žil v kantonu Curych, má eritrejské občanství a povolení k trvalému pobytu ve Švýcarsku. Podle Seehofera dlouho platil za příklad úspěšné integrace, pracoval a měl rodinu.

Mnozí lidé na nástupišti číslo sedm pokládali květiny, svíčky a plyšové...
Záchranáři a požárníci u vlaku ICE ve Frankfurtu.

Před několika dny podezřelý muž nicméně nožem ohrožoval svou sousedku, škrtil ji a následně zamknul a utekl. Švýcarská policie po něm vyhlásila pátrání, nevydala na něj ale evropský zatykač. Eritrejec následně přicestoval do Německa.

Seehofer zdůraznil, že Eritrejec žil ve Švýcarsku legálně a legálně přijel i do Německa, nevidí proto důvod, proč by měl z tohoto případu vyvodit nějaké důsledky v oblasti imigrační a pobytové politiky.

O motivu Eritrejcova činu zatím není podle prezidenta německé policie Dietera Romanna nic známo.

Kromě 40leté ženy, která přežila, a jejího osmiletého syna, který zemřel, se Eritrejec pokusil do kolejiště před přijíždějící rychlovlak ICE v pondělí strčit ještě jednu 78letou ženu. Ta podle Romanna ale spadla přímo na peróně, a neskončila tak pod koly vlaku. Oběti a pachatel se patrně neznali.

Frankfurtský útok vyvolal v Německu i debatu o bezpečnosti na nádražích.

Muž by měl být obviněn z vraždy a z pokusu o vraždu, za což by mu hrozilo až doživotní vězení. V úterý má být podezřelý předveden před vazebního soudce. Seehofer na tiskové konferenci slíbil „spravedlivé potrestání“.

Frankfurtský útok vyvolal v Německu i debatu o bezpečnosti na nádražích. Například dopravní expert sociálních demokratů (SPD) Martin Burkert v rozhovoru s deníkem Bild poukázal na nedostatečný dozor na nástupištích a nedostatečný počet policistů na nádražích. Na místě činu v úterý panovalo zděšení. Mnozí lidé na nástupišti číslo sedm pokládali květiny, svíčky a plyšové medvídky. Večer se na nádraží chystá veřejná pietní akce.

Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý muž před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Také ona následkům svých zranění podlehla. I v tomto případě se policie domnívá, že oběť a pachatel, který čelí obvinění z vraždy, se neznali. Podezřelý pachatel se podle FAZ sice narodil v Německu, ale národností je Srb a má i srbské státní občanství.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat