1. října 2017 14:50, aktualizováno  22:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž na nádraží v Marseille zabil nožem dvě ženy a prý vyzýval Alláha. Byl zastřelen

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 88Diskuse
Francouzští vojáci hlídkují před vlakovým nádražím v Marseille. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzští vojáci hlídkují před vlakovým nádražím v Marseille. | foto: ČTK

MARSEILLE Francouzská armáda zastřelila muže, který dnes na nádraží v jihofrancouzské Marseille nožem napadl a zabil dvě ženy. Oznámilo to francouzské ministerstvo vnitra. Podle policejních zdrojů byl útok zřejmě teroristickým činem. Muž údajně křičel „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký). K útoku se přihlásil Islámský stát.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci uvedl, že je hluboce pobouřen tímto barbarským činem. Na svém twitterovém účtu vyjádřil soustrast rodinám obětí a pochválil vojáky a policii za jejich zásah. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb po útoku na twitteru uvedl, že okamžitě míří do Marseilles.

„Kdyby tam nebyla armáda, měli bychom více mrtvých,“ řekla rozhlasové stanici France Belu Province poslankyně Samia Ghaliová. Hlavní turistická centra, náboženská místa, železniční stanice a letiště ve Francii od roku 2015 kvůli nebezpečí teroristickým útoků hlídá v rámci operace nazvané Sentinelle kolem 7000 vojáků.

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb po útoku na Twitteru uvedl, že okamžitě míří do Marseilles. Podrobnosti k incidentu zatím nejsou známé.

01.října 2017 v 14:46, příspěvek archivován: 01.října 2017 v 15:36

#Marseille : après l’attaque perpétrée à proximité de la gare Saint Charles, je me rends immédiatement sur les lieux.

Podle agentury AFP bylo vyšetřováním nedělního incidentu pověřeno protiteroristické oddělení pařížského státního zastupitelství.

Svědkyně řekla agentuře Reuters, že viděla, jak muž vytáhl z rukávu nůž, bodl mladou dívku a pak druhou ženu. Křičel prý něco, co mohlo být „Alláhu akbar“.

Policejsní auta zablokovala příjezdovou cestu k vlakovému nádraží v Marseille.
Francouzští policisté stráží příjezdovou cestu k vlakovému nádraží v Marseille.

Podle neoficiálních zdrojů bylo zabitým ženám 17 a 20 let. Útočník měl řeznický nůž, bylo mu kolem 30 let a byl severoafrického vzezření. Podle jednoho ze zdrojů, který citují francouzská média, u sebe neměl dokumenty, podle dalšího ho policie znala, protože se již v minulosti dopustil několika trestných činů. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Policie po incidentu oblast uzavřela a evakuovala nádraží. Francouzská železniční společnost SNCF vyzvala lidi, aby necestovali do Marseille. Zhruba 200 vlaků bylo odkloněno nebo čekají v regionálních stanicích.

Ve Francii po řadě útoků islamistických radikálu v posledních dvou letech platí výjimečný stav. Při útocích teroristů v zemi za poslední dva roky přišlo o život více než 200 osob.

Lidovky.cz, ČTK
  • 88Diskuse