Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před soudem, kde běží proces s Breivikem, se zapálil muž

Svět

  14:19aktualizováno  18:24
OSLO - Neznámý muž se dnes zapálil před budovou soudu v Oslu, v níž se koná proces s atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Podle tiskové agentury DPA se na muže vrhli policisté a posléze ho odvezla sanitka. Čin pravděpodobně s Breivikovým případem nesouvisel.

Muž se zapálil před budovou soudu v Oslu, kde probíhá proces s Andersem Breivikem. foto: Reuters

Podle policie se muž před soudní budovou polil hořlavinou ze dvou lahví a zapálil se. Policisté okamžitě zasáhli, snažili se plameny uhasit a nakonec z něho strhli hořící a doutnající svetr. Muž utrpěl vážné popáleniny na hrudi a břiše, uvedla AP.

Před incidentem se muž zastavil před kanceláří norské advokátky Bente Roliové, kde podle právničky upustil obálku se "zmatenými" poznámkami. "Byl rozrušený. Velmi silně. Nemá nic společného s událostmi z 22. července," řekla Roliová agentuře AP.

Muž se zapálil před budovou soudu v Oslu, kde probíhá proces s Andersem Breivikem.
Budova soudu v Oslu, kde je souzen Anders Breivik.

Muž se zapálil před budovou soudu v Oslu, kde probíhá proces s Andersem Breivikem.

Před incidentem se muž zastavil před kanceláří norské advokátky Bente Roliové, kde podle právničky upustil obálku se "zmatenými" poznámkami. "Byl rozrušený. Velmi silně. Nemá nic společného s událostmi z 22. července," řekla Roliová agentuře AP.

"Byl duševně nevyrovnaný a domníval se, že je obětí spiknutí," řekla dále. "Myslel si, že ho každý pronásleduje kvůli sociálním problémům, které má," dodala právnička. Prozradila jen, že muži je 49 let, ale dál k jeho totožnosti nic nesdělila.

ČTĚTE TAKÉ:

Z videa, které na svém webu zveřejnil bulvární norský list Verdens Gang, je patrné, že policisté, kteří muže hasili, měli v pohotovosti střelné zbraně. Budova soudu, kde se proces s Breivikem odehrává, je přísně střežena.

Podle výpovědi svědků po zapálení křičel v některém ze skandinávských jazyků s cizím přízvukem, aby ho zabili. "Zastřelte mě, bolí to," křičel prý.

Muž poté běžel ke kontrolnímu stanovišti před soudem, ale těsně před vchodem se obrátil a upadl na chodník. Muž řval bolestí, když k němu přispěchali policisté a strhli z něj hořící svetr, uvedla AP.

Muž byl Nor

Národnost a motiv muže jsou prozatím nejasné. Policejní mluvčí Kjell Jan Kverme řekl, že muž byl norský občan zahraničního původu, ale rovněž on odmítl k jeho totožnosti říct cokoli dalšího.

Prokurátorka Inga Bejerová Enghová, která se na procesu s Breivikem podílí, podle DPA také řekla, že podle získaných informací nemá pokus o upálení přímou souvislost s případem atentátníka. Policie předtím spojitost nevyloučila.

Breivik loni v červenci zabil při pumovém útoku v Oslu a při masakru na ostrově Utöya 77 lidí. K činu se přiznal, ale tvrdí, že útoky spáchal v sebeobraně, aby uchránil svou zemi před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...