22. dubna 2019 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚My jsme zodpovědní.‘ Srílanské úřady věděly o hrozbě útoků od 4. dubna, atentáty ale neodvrátily

Interiér jednoho z kostelů, ve kterém se v neděli odehrál teroristický útok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér jednoho z kostelů, ve kterém se v neděli odehrál teroristický útok. | foto: Reuters

Kolombo Srí Lanka měla informace o chystaných atentátech už 4. dubna. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl vládní mluvčí Radžita Senaratne. Navzdory tomu ale nebyly atentáty odvráceny. O Velikonoční neděli při několika útocích na kostely a hotely zahynulo kolem 290 lidí. Mluvčí svým tvrzením poukázal podle médií na problematické bezpečnostní uspořádání v zemi.

Národní bezpečnost a rozvědky na Srí Lance spadají pod prezidenta Maithripalu Sirisenu, a jak upozornila britská média, mezi ním a premiérem Ranilem Vikremasinghem panuje napětí. Loni se prezident pokusil premiéra odvolat.

Mluvčí v pondělí řekl, že velitel národní rozvědky napsal 9. dubna dopis, který obsahoval jména členů jedné teroristické organizace. „Premiér nebyl o těchto zjištěních informován. Toto je jediná země, kde premiér svolá bezpečnostní radu, ale ta se nesejde. Navzdory odhalením o hrozbě jsme ty útoky nedokázali odvrátit. Nesnažíme se vyhnout odpovědnosti, ale to jsou fakta,“ řekl mluvčí.

Upozornění: Fotogalerie obsahuje záběry z míst výbuchů

Jeden z kostelů.
Dav před jedním z kostelů.

Sdělil také, že se úřady nedomnívají, že útoky spáchala místní skupina. „Byla to mezinárodní síť, bez níž by ty útoky nebyly úspěšné,“ dodal.

Také ministr zdravotnictví řekl, že o hrozících útocích úřady věděly se čtrnáctidenním předstihem, ale že k premiérovi se tato informace nedostala, protože resort obrany spadá pod prezidenta.

Mluvčí Senaratne také oznámil, že rodiny obětí dostanou odškodné. „Jako vláda jsme dnes rozhodli o kompenzaci za každého mrtvého. Na výdaje s pohřbem to bude 100 000 rupií (13 000 Kč),“ sdělil mluvčí. Peníze podle něj obdrží i ti, kdo byli zraněni. Poškozené kostely budou opraveny za státní peníze a opravy začnou brzy. „My jsme zodpovědní. Je nám to velice líto a všem se velmi omlouváme,“ řekl mluvčí.

ČTK