6. března 2019 8:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Myslím, že bych Trumpa porazil.‘ Bloomberg nekandiduje na prezidenta, údajně by těžko získal nominaci

MIchael Bloomberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIchael Bloomberg. | foto: Reuters

NEW YORK Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg v úterý oznámil, že nebude kandidovat na prezidenta Spojených států. O jednom z nejbohatších mužů planety se spekulovalo jako o možném dalším demokratickém vyzyvateli prezidenta Donalda Trumpa. Volby, ve kterých se rozhodne o budoucím šéfovi Bílého domu, se budou konat již příští rok na podzim.

„Vím, že jako země dokážeme být lepší. A já si myslím, že bych Donalda Trumpa ve volbách porazil,“ uvedl sedmasedmdesátiletý bývalý newyorský starosta a mediální magnát. „Jsem si ale vědom, jak těžké by bylo získat demokratickou nominaci v tak přeplněném klání,“ dodal.

Bloomberg už v minulosti o kandidatuře na prezidenta uvažoval, chtěl se ale o post šéfa Bílého domu ucházet jako nezávislý kandidát. Od loňského roku se opět po letech stal členem Demokratické strany. Podle agentury AP by ale jako starší bílý muž s vazbami na Wall Street měl jen malé šance na získání demokratické nominace.

„Je zásadní, abychom nominovali demokrata, který bude mít nejsilnější pozici k porážce Donalda Trumpa a zemi opět sjednotí,“ uvedl také Bloomberg, podle kterého by z primárek neměl vzejít jako kandidát na prezidenta někdo, kdo by stranu „strhl k extrému“.

Podle agentury AP se Bloomberg chystá použít velké množství svých peněz na podporu demokratického kandidáta na prezidenta. Už před loňskými parlamentními volbami demokratům poslal částku vyšší než 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

ČTK

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj