6. srpna 2019 19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Donbasu zemřeli čtyři ukrajinští vojáci, oznámil Kyjev. Povstalci odpovědnost za jejich smrt popírají

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil střelbu za konec klidu zbraní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil střelbu za konec klidu zbraní. | foto: AP Photo

KYJEV Na donbaské frontě zahynuli při střelbě z povstaleckých pozic čtyři ukrajinští vojáci. Oznámilo to v úterý v Kyjevě ministerstvo obrany. Incident se stal na jižním úseku fronty u obce Pavlopil severovýchodně od azovského přístavu Mariupol. Povstalci odpovědnost za smrt Ukrajinců popřeli. Prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k jednání o Ukrajině státníky Francie, Německa a Ruska.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Danyljuk novinářům sdělil, že čtyři vojáci 36. brigády ukrajinské námořní pěchoty zahynuli při ženijních pracích na obranném postu, který separatisté dopoledne začali ostřelovat z granátometu. Incident označil za hrubé porušení dohod o příměří, které bylo na donbaské frontě vyhlášeno 21. července.

Povstalecká agentura DAN informovala o sdělení povstaleckého štábu, které kyjevskou interpretaci události zpochybňuje. „Ukrajinské velení si nedalo práci prověřit, že vojáci byli usmrceni více než čtyři kilometry od linie palebného dotyku, kam granátomety (separatistů) nedostřelí,“ uvedla agentura. Co bylo příčinou smrti Ukrajinců, zpráva DAN neuvádí.

Prezident Volodymyr Zelenskyj na facebooku úterní střelbu označil za konec klidu zbraní. „Příměří trvalo 17 dnů. Úterní incident má nejen poškodit zastavení palby, ale i celý vyjednávací proces,“ napsal prezident. Vyzval nejvyšší představitele takzvané normandské skupiny, tedy Ruska, Německa a Francie, aby urychleně obnovili jednání o mírovém řešení separatistického konfliktu na východě Ukrajiny.

„Dnes celý svět uviděl, kdo nestojí o mír. Proto vyzývám Emmanuela Macrona, Angelu Merkelovou a Vladimira Putina, aby se co nejdřív sešli a obnovili jednání,“ napsal Zelenskyj.

Šéf samozvané doněcké lidové republiky Denis Pušilin v úterý obvinil Kyjev, že navzdory příměří ostřeluje povstalecké cíle. V pondělí podle něj ukrajinská armáda zasáhla z velkorážných kulometů školu v Horlivce. Ostřelování povstaleckého území je podle Pušilina prakticky každodenní.

Na Donbasu bylo od začátku konfliktu na jaře 2014 vyhlášeno už více než 20 příměří, zatím poslední dohoda o zastavení palby platí přes dva týdny. Přestřelky sice neustaly, kromě nepotvrzené smrti příslušníka luhanské domobrany z minulého týdne ale dosud žádné oběti hlášeny nebyly.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?