Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Na Islandu vybuchla sopka. Dramatická podívaná lidi nadchla, radost má i zpěvačka Björk

Svět

  7:06aktualizováno  20:07
Reykjavík - Na Islandu poblíž Reykjavíku vybuchl vulkán, v této oblasti jde o první erupci po 800 letech. Informoval o tom islandský meteorologický úřad. Sopečná činnost začala v pátek večer. V sobotu večer už podle úřadu polevuje a neměla by narušovat leteckou dopravu, napsala agentura AP. Vědci sopečnou erupci předpovídali. Nikdo neutrpěl zranění a místní obyvatele jsou nadšení.

Na Havaji vybuchla sopka Kilauea, vyvolala zemětřesení. Úřady nehlásí žádné oběti

Mezinárodní letiště Keflavík uvedlo, že lety už se uskutečňují podle plánu. „Neexistuje žádné bezprostřední riziko pro leteckou dopravu,“ zdůraznil meteorologický úřad.

Islandská média nabídla obrázky noční oblohy ozářené jasně červenou barvou. Na místo se vydal vrtulník s vědeckou posádkou s cílem posoudit rozsah erupce. Dramatická podívaná místní obyvatele nadchla, a to včetně zpěvačky Björk, která na sociálních sítích dala najevo úlevu, že „se příroda projevuje“. Má prý radost, že „to stále funguje“. 

Jistá obyvatelka rybářského městečka Grindavík, ležícího asi osm kilometrů od erupce, agentuře Reuters řekla, že z okna vidí rudou záři na obloze. „Všichni nasedají do aut, aby se tam jeli podívat,“ dodala.Výbuch podle úřadu nastal na poloostrově Reykjanes zhruba 30 kilometrů na jihozápad od metropole. Oblast je ohniskem sopečné a seismické aktivity, v minulých týdnech jí otřáslo až 40 000 výbuchů.

Na Islandu poblíž Reykjavíku vybuchl vulkán.
Oblast je ohniskem sopečné a seismické aktivity, v minulých týdnech jí otřáslo...

Úřady ovšem vyzvaly lidi, aby se k lávě nepřibližovali, zůstali v uzavřených prostorech a neotvírali okna.

První známky sopečné činnosti zaznamenala meteorologická stanice ve 22:40 SEČ. Erupci pak potvrdily satelitní snímky a webové kamery, uvedla stanice na svém webu. Na Twitteru napsala, že seismografy ale zaznamenaly jen velmi malé turbulence. Islanďany v posledních týdnech neustále rušily desítky tisíc zemětřesení, z nichž některá dosáhla síly až 5,7 stupně.

Na jaře 2010 erupce sopky Eyjafjallajökull vyvrhla do atmosféry sopečný popel do výše několika kilometrů, což vedlo k ochromení letecké dopravy v Evropě. Podle britské BBC se neočekává, že by podobná situaci nastala i nyní.

Island leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe pomalu vzdalují rychlostí asi dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení. Zdrojem poslední vlny otřesů byla velká masa roztavené horniny známé jako magma, která se pohybovala asi kilometr pod povrchem poloostrova a snažila se prodrat na povrch.