Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na lodi v Sydney byl zjištěn virus, 2700 lidí ale mezitím vystoupilo na pevninu

Loď v Sydney - ilustrační foto. foto: Reuters

Canberra - U tří lidí z výletní lodi Ruby Princess, která zakotvila ve čtvrtek v největším australském městě Sydney, se při testech potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Australské úřady se nyní snaží urychleně kontaktovat více než 2700 cestujících, kteří z plavidla v centru Sydney vystoupili.
  10:46

Na lodi, jež předtím navštívila Nový Zéland, bylo zhruba 3800 osob, včetně asi 1000 členů posádky. Informoval o tom v pátek list The Guardian.

„Máme velké obavy, že tito lidé vystoupili a netušili přitom, že na lodi se vyskytla nemoc COVID-19,“ uvedl Brad Hazzard, který působí jako ministr zdravotnictví ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží.

Podle Hazzarda byl nový koronavirus zjištěn u dvou pasažérů a jednoho člena posádky. Čtvrtý člověk, u kterého bylo podezření na koronavirus, se již vrátil do státu Tasmánie.

V Austrálii platí nařízení, že všichni Australané, kteří přicestují do země ze zahraničí, musejí na 14 dní povinně do karantény. Pokud pasažéři z Ruby Princess nařízení respektují, jsou nyní v izolaci bez ohledu na to, zda se o případech nákazy z lodi dozvěděli, nebo ne. Cizinci nemají ode pátku vstup do Austrálie kvůli epidemii koronaviru povolený vůbec.

V Austrálii bylo zaznamenáno 785 potvrzených případů nákazy koronavirem, sedm lidí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje, zemřelo. Australské úřady tento týden zakázaly shromáždění více než stovky lidí v uzavřených prostorách a omezily cestování do lokalit osídlených domorodými obyvateli. Premiér Scott Morrison řekl, že chce „omezit cesty do odlehlých oblastí obývaných domorodci, aby zabránil rozšíření koronaviru v místech, která jsou vzdálená od nemocnic“.

Opatření proti šíření koronaviru ale Austrálie přijímá jen pomalu. V zemi jsou například stále otevřené školy, což mnoho Australanů kritizuje, píše The Guardian.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...