13. června 2017 11:03, aktualizováno  16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na nádraží u Mnichova se střílelo, čtyři zranění. Muž chtěl policistu hodit pod vlak

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 37Diskuse
Speciální policejní jednotky střeží mnichovskou stanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální policejní jednotky střeží mnichovskou stanici. | foto: ČTK

MNICHOV Celkem čtyři lidé, včetně policistky a pachatele, byli v úterý ráno zraněni při přestřelce na nádraží příměstské dráhy u Mnichova. Muž vytrhl policistovi služební zbraň a postřelil jeho kolegyni a dva kolemjdoucí. Šestadvacetiletá policistka je zraněna na hlavě a její život je v ohrožení. Pachatel, kterým je sedmatřicetiletý Němec, byl také postřelen a po krátkém pokusu o útěk z místa činu byl zadržen. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by incident souvisel s terorismem. Vyšetřován je jako pokus o vraždu.

Dvojice policistů v úterý ráno na místo vyrazila kvůli rvačce dvou mužů v příměstské dráze. Když na nástupišti zjišťovali její okolnosti, napadl jeden z mužů vyšetřujícího policistu, který upadl a při souboji přišel o zbraň. Pachatel ji celou vystřílel, přičemž těžce zranil policistku, která podle všeho palbu opětovala, a postřelil dvojici kolemjdoucích. Ti se už podrobili operaci a prozatím zůstávají v nemocnici.

Pachatele, který pochází z Bavorska, zadrželi krátce po činu další policisté. Muž zraněný na zadnici jim nekladl odpor. Nyní je operován. „Jde o muže, který jednal sám a z osobních důvodů. Není tu politická nebo náboženská motivace,“ řekl mluvčí mnichovské policie Marcus da Gloria Martins.

Sedmatřicetiletý Němec z oblasti Mnichova se nejdříve pokoušel srazit do kolejiště policistu, ale ten se ubránil. „Nato se strhla rvačka na zemi,“ citovala DPA mluvčího mnichovské policie Marcuse da Gloria Martinse. Muž se při rvačce zmocnil pistole policisty a okamžitě ji použil. Kromě policistky zranil také dva kolemjdoucí. Jejich zranění původně nebyla označována za vážná, ale podle agentury DPA možná budou muset strávit noc v nemocnici.

Poblíž stanice stojí ambulance, několik lidí bylo zraněno.
Policie prochází kolem mnichovské stanice. Zraněna byla i policistka.

Pachatele, který pochází z Bavorska, zadrželi krátce po činu další policisté. Muž zraněný na zadnici jim nekladl odpor. Nyní je operován. „Jde o muže, který jednal sám a z osobních důvodů. Není tu politická nebo náboženská motivace,“ řekl mluvčí mnichovské policie Marcus da Gloria Martins.

Policisté teď zjišťují, jestli nebyl pachatel v době činu pod vlivem návykových látek. V minulosti ho policie vyšetřovala kvůli držení konopí. Policisté zatím nevědí, kde má muž bydliště.

Policie po činu nádraží uzavřela a okolí zabezpečila. Na místo byly vyslány i speciální zásahové jednotky a vrtulník. Místo činu policie nadále ohledává. Vyslechnout chce celkem přes 200 lidí. Kdy bude stanice znovu zpřístupněna pro cestující, se zatím nedá odhadnout.

Obec Unterföhring leží zhruba deset kilometrů na severovýchod od Mnichova. Vede tudy jedna ze dvou tras příměstských vlaků na mnichovské letiště. V okamžiku střelby byly v bezprostřední blízkosti pachatele stovky cestujících.

Loni v květnu útočník na jiném nádraží příměstských vlaků u bavorské metropole, v Grafingu, nožem zabil jednoho člověka a další tři pobodal. Duševně nemocný 27letý muž není trestně odpovědný.

ČTK
  • 37Diskuse

Najdete na Lidovky.cz