Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na oběžné dráze se těsně minuly dva vyřazené satelity. Srážka by ohrozila vesmírné programy

Svět

  16:42
Washington - Na oběžné dráze nad americkým státem Pensylvánie se těsně minuly dva vyřazené satelity. Případná srážka by kvůli velkému množství úlomků znamenala pro nadcházejících několik desetiletí hrozbu pro jiné vesmírné aparáty i pro kosmické lety.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Youtube: NASA Jet Propulsion Laboratory

Ve výšce zhruba 900 kilometrů nad Pittsburghem se těsně setkaly astronomický teleskop IRAS, který v minulosti provozovaly americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s britskými a nizozemskými kosmickými agenturami, a experimentální družice GGSE-4 patřící americkému letectvu. Vzájemná rychlost satelitů činila 14,7 kilometrů za sekundu. GGSE-4 je v kosmu od roku 1967 a IRAS od roku 1983, obě zařízení jsou již nefunkční.

Teleskop NASA objevil ‚blízkou‘ exoplanetu v obyvatelné zóně

Společnost LeoLabs, která sleduje pohyb satelitů na nízké oběžné dráze kolem Země, uvedla, že čas největšího přiblížení obou aparátů byl dnes v 0.40 SEČ. Poslední odhady uváděly, že družice se minou ve vzdálenosti 15 až 30 metrů. Později LeoLabs na twitteru napsala, že ke srážce nedošlo, neboť radarové snímkování nezjistilo žádné nové úlomky.

Poslední velká kolize na oběžné dráze se stala v roce 2009, kdy se srazily americký komerční telekomunikační satelit Iridium s nefunkční ruskou družicí. Při srážce vzniklo několik tisíc úlomků, uvedl portál BBC.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!