13. srpna 2019 11:53, aktualizováno  12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na ostrově Euboia nedaleko Athén vypukl požár. Ve Španělsku je oheň uhašen

Požáry v Řecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požáry v Řecku. | foto: ČTK/AP

Atény/Las Palmas/Nikósie  Na druhém největším řeckém ostrově Euboia nedaleko Atén v noci na úterý vypukl rozsáhlý lesní požár, s nímž bojuje více než stovka hasičů i pomocí letadel a vrtulníků. Úřady jsou kvůli rychlému šíření plamenů připraveny vydat příkaz k evakuaci tří blízkých vesnic, uvedl deník Kathimerini.

S ohněm bojují i hasiči na Kypru, kde hoří poblíž oblíbeného přístavního letoviska Limassol. Naproti tomu situace na španělském ostrově Gran Canaria, kde od soboty shořelo 1500 hektarů porostu, se v úterý zklidnila.

Hasič dohašuje požár v domě, který se nachází nedaleko na hoře Hyméttos.
Athénský Pantheon zakryla oblaka dýmu od nedalekých požárů  na ostrově Euboia.

Na jihu Evropy nyní platí extrémně vysoký stupeň nebezpečí požárů, a to kvůli vysokým teplotám, které se nyní v Řecku a na Kypru šplhají nad 40 stupňů Celsia, ale i kvůli suchu a silnému větru.

Na Euboji hoří v borovicovém lese ve vnitrozemí, už během noci s ohněm bojovalo 120 hasičů, kteří se snaží zabránit šíření požáru k obydleným oblastem. Evakuovat se museli obyvatelé blízkého kláštera. Hustý kouř je podle agentury Reuters dobře vidět i ve 100 kilometrů vzdálených Aténách.

Právě poblíž Atén se v úterý podařilo uhasit požár na předměstí Peania, který se začal šířit už v noci na pondělí. Další požár nyní zuří na ostrově Thassos. Řečtí hasiči za poslední tři dny vyjeli k 182 požárům porostu.

Částečný úspěch zaznamenali hasiči na Kypru, kteří přes noc hasili lesní požár asi 15 kilometrů od Limassolu. Oheň mají podle deníku Kathimerini pod kontrolou, ale vzhledem k extrémnímu horku a větru nevylučují, že může znovu vzplát s větší silou. Policie zatkla jednoho člověka, který je podezřelý, že má na vzniku ohně podíl.

Na Gran Canarii, kde hasiči od soboty dlouze bojovali s požárem v severozápadní části ostrova, se situace zklidnila, uvedla v úterý agentura DPA. Oheň, kvůli kterému se muselo evakuovat přes 1000 obyvatel z vesnic Artenara, Tejeda a Gáldar, se už dál nešíří. Tamní hasiči zvládli i další požár, který v noci vypukl u obce Telde ve východní části ostrova.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KVALITÁŘ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz