24. května 2019 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Tchaj-wanu byly oddány první dva homosexuální páry, dalších několik set má následovat

Tchaj-wanské homosexuální páry slaví před budou parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tchaj-wanské homosexuální páry slaví před budou parlamentu | foto: ČTK

Tchaj-pej Na Tchaj-wanu byly v pátek oddány první dva stejnopohlavní páry – dva muži a dvě ženy, informovala o tom agentura AFP s tím, že úřady ještě v průběhu pátku očekávají několik set dalších homosexuálních svateb. Ostrovní stát se stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů legalizovala minulý týden, nyní příslušný zákon vstoupil v platnost.

Same-sex marriage supporters cheer outside the Legislative Yuan Friday, May 17,...
Same-sex marriage supporters kiss outside the Legislative Yuan Friday, May 17,...

Tchajwanský parlament schválil zákon, který povoluje manželství osob stejného pohlaví, 17. května. Nová pravidla nicméně mohla vstoupit v platnost až po podpisu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. Páry tvořené osobami stejného pohlaví mají nově plná manželská práva v oblastech, jako jsou daně, pojištění a péče o děti a dostali také omezenou možnost adopce dětí.

První homosexuální manželství na Tchaj-wanu uzavřeli muži, kteří se seznámili na vysoké škole, druhé scénaristka a umělkyně. Úřady očekávají, že bude v pátek oddáno 300 homosexuálních párů, z toho polovina v hlavním městě.

Tchaj-wan se těší pověsti země s otevřenou společností. Vstřícný vůči gayům a lesbičkám je už od 90. let. Každoroční pochod s názvem Gay Pride v hlavním městě Tchaj-peji patří k největším v Asii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz