Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na tureckých hranicích zastřelí kohokoliv. Únik od IS vyjde až na půl milionu korun

Svět

  7:00
KILIS - Jako exodus popisuje voják Islámského státu (IS) masivní odchod lidí ze Sýrie do Turecka. Mezi prchajícími může být až několik tisíc zběhů od IS. Cesta přes hranice je však velmi nebezpečná, s jistotou se dá překročit jen s převadeči a i ti mívají potíže. Kvůli vysokému riziku může cesta vyjít až na půl milionu korun.

Turecký konvoj u syrských hranic. foto: Reuters

„Vojáci v Antakyji jsou nejbrutálnější. Jsou povětšinou Alavité patřící k Šíitům. Ti, kteří překračují hranice bývají Sunnité. Zastřelí kohokoliv, koho vidí,“ popisuje situaci u hranic mezi Sýrií a Tureckem Abu Ahmed. Patří ke skupině pašeráků, kteří pomáhají lidem uniknout ze Sýrie do Evropy.

Desítky lidí již byli pohraniční stráží zastřeleno při pokusu překročit hranice do Turecka. Většina z nich byli syrští civilisté a mnoho z nich byli děti. Lidé, kteří prchají před Islámským státem mají prakticky jen dvě možnosti kudy mohou hranice překročit. Mezi městy Azaz a Jarablus, nebo u Antakyje. Putuje se přes hory a cesta je velmi nebezpečná.

IS útočil na uprchlíky na východě Sýrie. Na místě jsou desítky mrtvých

Jedním ze způsobů, jak se dostat od Islámského státu do Turecka je využít služeb převaděčů. Lidí, kteří mají zaběhnutý systém a znají cesty, kterými se dají hranice překročit bezpečněji. Ceny jsou však velmi vysoké.

Syrské bojovníky Islámského státu jsou pašeráci schopni převést přes hranice za dva až tři tisíce dolarů (až 65 tisíc korun). Pro cizince je cesta ale několikanásobně dražší. Cizinci neumí jazyk, jsou na první pohled odlišní a tím se zvyšuje i risk, který musí pašerák podstoupit. Požadují proto pět až deset tisíc dolarů (přes 216 tisíc korun). Děti jsou za polovic.

Záleží také na tom, kudy povede cesta. Na východě Sýrie v regionech Dajr az-Zaur, nebo Majadin se cena může vyšplhat až na 20 tisíc dolarů (přeš 530 tisíc korun).

Vojáci ve zničené Rakce.
Syrská demokratická vojska v Rakce.

„Měli jsme jasný protokol v těchto regionech, když je začal ovládat Islámský stát. Nejprve jsme po každém chtěli jejich jméno, fotku a lokaci, kde se nacházejí,“ vysvětlil jeden z pašeráků, který si říká Abu Kaška.

„Máme v každé oblasti přátelské civilisty, kterým jsme věřili. Nechali jsme každého potencionálního klienta sledovat po několik dní, abychom si je prověřili. Sledovali, jak se chovají. Jestli to s útěkem myslí vážně, nebo nás jen chtějí nachytat,“ řekl Abu Kaška.

Protokol pak pokračuje tak, že převaděči kontaktují klienty a pošlou je do prázdného domu, který se nachází blíže k hranicím teritoria ovládaného Islámským státem. Tam je nechají několik dní, aby zajistili, že je nikdo nesledoval.

Přesun kolem třetí ráno

„Čeká se na noc a přesun začíná někdy kolem třetí ráno. Musí se vyhnout hlídkám IS a ujít několik kilometrů pěšky. Za hranicemi území kontrolovaného IS na ně čeká automobil,“ popisuje Abu Kaška. Převedení pak dostanou falešné syrské doklady. Převaděči je následně musí dostat přes další hranice do Turecka. Musí mít podplacené všechny hlídky až k hranicím.

Občas je v operaci zapojeno až pět převaděčů, kteří si navzájem pomáhají. Podle Abu Kaška je to velmi nebezpečná práce a nikdo se nechce vystavovat zbytečným riskům. Zažil už smrt tří svých kolegů a dalších 14 bylo zatčeno za poslední dva roky.

Jen za poslední rok a půl pomohl utéct před Islámským státem dvěma Němcům, dvěma Belgičanům, jednomu Polákovi a několika Alžířanům. Mezi 14 cizinci, které celkem převedl od IS byly i dvě ženy z Kanady a jedna francouzská matka s dítětem.

„Většina z nich mi říkala, že Daesh prostě nebyl to, co očekávali, že udělali velkou chybu, když se do Sýrie odebrali,“ popsal další převaděč Abu Ahmed.

„Někdy dostávám až deset zpráv denně od lidí, kteří by si přáli naše služby,“ uvedl Abu Ahmed. „Ale všem pomoci nemůžeme,“ dodal. Podle něj je na severu Sýrie až tři tisíce dalších bojovníků, kteří nejsou spokojeni a chtějí utéct přes hranice. Mezi nimi je prý jen několik desítek Evropanů.

Chtěl jsem mnohokrát utéct

Jedním z lidí, kteří si přáli od IS utéct byl i Shabazz Suleman. Brit, který se přidal k islamistům a pomáhal jim se zásobováním. Prý nikdy neválčil. Když se však zjistil, jak život v Islámském státě vypadá, rozhodl se jeho řady opustit.

„Snažil jsem se odejít mnohokrát během let, co jsem byl s IS, nikdy se mi to však nepodařilo,“ uvedl jednadvacetiletý Suleman pro deník the Telegraph. Prý byl uvězněn a mučen. „Ale když bitvy probíhaly takto špatně, věděl jsem, že tohle může být má nejlepší šance.“

Společně s ním opouštěly Islámský stát další stovky lidí. „Byl to exodus. Věděl jsem, že se musím dostat zpět do Velké Británie, ale neměl jsem nijak promyšlený plán,“ vysvětlil Suleman. Nakonec jej zadržela hlídka u třetí kontrolního bodu na hranicích. Nepodařilo se mu ji podplatit. V současnosti sedí ve vězení v Turecku a čeká na rozhodnutí soudu, co s ním bude.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!