4. listopadu 2017 22:05, aktualizováno  22:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

IS útočil na uprchlíky na východě Sýrie. Na místě jsou desítky mrtvých

Syrští uprchlíci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrští uprchlíci - ilustrační foto | foto: Reuters

SÝRIE/PRAHA Desítky mrtvých si v sobotu vyžádal útok teroristické organizace Islámský stát na uprchlíky ve východní Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na syrské ochránce lidských práv. Nejméně jedna bomba umístěná v automobilu explodovala v oblasti kontrolované Syrskými demokratickými silami (SDF). Na místě je prý rovněž mnoho zraněných.

Zkratka SDF označuje arabsko-kurdské milice podporované mezinárodní koalicí vedenou Američany. O incidentu zatím nejsou k dispozici další podrobnosti.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo více než 330.000 obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy.

Od roku 2015 je významným spojencem syrské vlády v boji proti Islámskému státu Rusko, které Damašku poskytuje vojenskou podporu. Arabsko-kurdské milice, které v Sýrii rovněž bojují proti IS, naopak podporuje mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz