4. listopadu 2017 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syřan, který zřejmě plánoval útok v Německu, nakupoval chemikálie přes Amazon

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Fabrizio BenschReuters

BERLÍN Mladý Syřan, kterého německý soud před několika dny poslal do vazby kvůli podezření z přípravy bombového útoku, si podle týdeníku Der Spiegel chemikálie pro přípravu bomby nakoupil v internetovém obchodu Amazon. Amazon mu přitom navrhoval, jaké látky by také mohl potřebovat.

Devatenáctiletý muž si od léta přes Amazon objednával chemikálie pro výrobu výbušniny TATP. Policie zadržela Jámina A. v úterý v severoněmeckém Schwerinu. Podle vyšetřovatelů se mladík nejpozději letos v červenci rozhodl odpálit v Německu bombu s cílem zabít a zranit co nejvíce lidí.

Der Spiegel připomíná, že přes internetovou platformu Amazon se zásobovali i pachatelé loňského útoku na sikhskou modlitebnu v Essenu, při němž utrpěli zranění tři lidé včetně duchovního, nebo islamista Džábir Bakr, který údajně plánoval útok na berlínském letišti Tegel a který se loni v říjnu oběsil ve věznici v Lipsku.

Vyšetřovatele znepokojuje skutečnost, že Amazon nakupujícím automaticky nabízí zboží, které lze využít pro výrobu bomby. Při nákupu se objevuje nápověda, že „zákazníci, kteří si objednali toto zboží, koupili rovněž...“. Vyšetřovatelé to prý vyzkoušeli po zatčení Bakra.

Amazon uvedl, že s policií spolupracuje a že na svých internetových stránkách podnikl opatření, aby „zboží bylo nabízeno vhodným způsobem“, píše Der Spiegel.

Německo od loňska zasáhlo několik islamistických útoků. Ten nejhorší si v prosinci v Berlíně vyžádal 12 obětí a desítky zraněných.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz